Tieto kroky v starostlivosti o pokožku vám v skutočnosti škodia

Ste si istí, že sa o svoju pokožku staráte správne? Niektoré návyky jej môžu viac uškodiť ako pomôcť.
V uličkách drogérií, ktoré dnes prekypujú rôznymi variantmi našich obľúbených produktov, sa všetci občas stratíme. Vybrať si z množstva ponúkaných značiek s rôznymi výslednými efektmi môže byť ťažké zvlášť v tom prípade, že presne neviete, aký typ pokožky máte. Ak nepoznáte svoju pokožku, logicky nemôžete vedieť ani to, čo potrebuje.
Niekedy zlým výberom môžeme pokožke viac uškodiť ako pomôcť. Dvojica dermatologičiek vám poradí, aké kroky by ste z vlastnej starostlivosti o pokožku mali vypustiť, a aké by ste do nej, naopak, mali začleniť.
Krém na opaľovanie
Máloktorá zo žien si pri prezeraní výrobkov na starostlivosť o pokožku spomenie na krém na opaľovanie. Pravda je taká, že presne tento výrobok by ste zo svojej rutiny nikdy nemali vynechať. „Vždy noste krém na opaľovanie. Nielen, že chráni pred nebezpečným UV žiarením, ktoré spôsobuje rakovinu, ale je tiež dôležitým prostriedkom boja proti starnutiu pokožky,“ vysvetľuje Meghan Feelyová, ktorá zasadá ako členka v Americkej dermatologickej akadémii. Zároveň pripomína, že krém na opaľovanie je nutné znovu aplikovať každé dve hodiny aj v zamračenom počasí.
Jej kolegyňa z akadémie, doktorka Lauren Eckertová Plochová s ňou jednoznačne súhlasí. „Povedala by som, že najväčšou chybou pri starostlivosti o pokožku je, že nenosíte výrobok s ochranným faktorom aspoň SPF 30. UV lúče prispievajú k tvorbe tmavých škvŕn, no tiež spôsobujú degradáciu elastického tkaniva v pokožke, čo neskôr vyústi do ochabnutosti.“
Dermatologičky pripomínajú, že UV žiarenie dokáže zhoršiť už existujúce problémy pokožky, ako je napríklad rosacea. Plochová zdôrazňuje, že opaľovací krém by sme mali nanášať aj vtedy, keď nepredpokladáme priamy kontakt so slnkom. „UV žiarenie vyžarujú napríklad aj fluorescentné žiarovky, a dokonca aj svetlobiele svetlá podporujú pigmentové bunky v tom, aby začali produkovať viac pigmentu.“
Menej je niekedy viac
Okrem kvalitnej ochrany pred UV žiarením by ste pri starostlivosti o pokožku mali pamätať aj na prastarú múdrosť, že menej je niekedy viac. „Jedna z najväčších chýb, akýej sa ľudia dopúšťajú, je používanie veľkého množstva výrobkov naraz,“ tvrdí Plochová. Kombinácia viacerých produktov môže byť obzvlášť nevhodnou voľbou pre zmiešanú alebo citlivú pokožku.
Pozor by ste mali dať aj na zloženie kozmetických výrobkov. „Mnohé výrobky obsahujú vône a iné ingrediencie, ktoré môžu podráždiť pokožku, alebo môžu vyvolať alergickú reakciu. Predtým, ako si zaobstaráte drahé krémy a mydlá, sa poraďte s dermatológom,“ hovorí doktorka Feelyová.
Veľa ľudí si myslí, že s cenou výrobku stúpa aj jeho kvalita. Dermatologičky ale vyvracajú tento mýtus slovami, že aj ony samé najčastejšie siahajú po kozmetike z drogérie alebo vlastnej ordinácie.
Ak vaša pokožka po večernom alebo rannom ošetrení neostáva hebká, žiarivá a hydratovaná, možno je na čase zvážiť zmenu svojej rutiny. Nezabudnite pritom na opaľovací krém!

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.