Chcete ochranu pred rakovinou? Najnovší výskum informuje, koľko alkoholu by ste mali piť
Ako potvrdil najnovší výskum, pred zhubným ochorením vás neochráni už ani to, že abstinujete.
Dodnes nás nespočetné lekárske štúdie presviedčali o tom, že každou dávkou alkoholu zvyšujeme svoje riziko vzniku rakoviny. Podľa najnovšej štúdie z Belfastu sa každá z nich podstatne mýlila. Ako sa totiž ukázalo, väčšiu šancu na vznik rakoviny majú tí, ktorí nepijú vôbec oproti tým, ktorí si trochu doprajú.
Striedmi konzumenti alkoholických nápojov sa tiež môžu tešiť z najnižšieho rizika predčasného úmrtia v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení. „Mierna konzumácia alkoholu počas života sa spája s nižšou celkovou úmrtnosťou a úmrtnosťou v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení ako abstinencia,“ hovorí štúdia vedcov z Queen’s Univerzity.
Výsledky výskumu neprekvapili len vás, ale aj samotných vedcov. Zhrnuli to slová vedúceho autora štúdie, Andrewa Kunzmanna: „Čakali sme, že mierni konzumenti budú v podobnom ohrození ako abstinenti, ale s tým, že je u nich riziko dokonca nižšie, sme nerátali.“
Koľko piť, aby sme si mohli pripíjať na zdravie?
Najmenšie riziko rakoviny hrozí tým, ktorí za týždeň vypijú 1 až 3 poháriky týždenne. Dajte ale pozor na to, aby ste to s pitím neprehnali! S každým ďalším pohárikom totiž riziko stúpa.
Okrem toho mierni konzumenti majú potenciálne nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, za čo však paradoxne nemusia vďačiť priamo alkoholu, ale skôr tomu, že väčšina z nich je dostatočne finančne zabezpečená a dôkladne sa stará o svoje zdravie.
Na druhej strane abstinenti si často volia život bez alkoholu z dôvodov, ktoré s alkoholom zdanlivo nesúvisia, a väčšinou majú spojitosť s oslabeným zdravím.
Aké druhy rakoviny vyvoláva alkohol?
Výskum, ktorý bol uverejnený na stránkach žurnálu PLOS Medicine, mapoval záznamy o takmer 100.000 Američanoch vo veku od 55 do 74 rokov. Údaje poskytol Úrad pre vyšetrenie rakoviny prostaty, pľúc, konečníka a vaječníkov.
Úlohou dospelých bolo zverejniť svoje stravovacie návyky v dotazníku, ktorý sa zameriaval predovšetkým na konzumáciu alkoholu. Vedci ich následne pozorovali takmer 9 rokov, počas ktorých došlo k úmrtiu 9.559 z nich. Väčšina úmrtí sa pripisovala abstinentom a nadmerným konzumentom alkoholu, pričom u oboch bolo dokázané zvýšené riziko vzniku rakoviny a predčasného úmrtia.
Štúdia má aj svoje nedostatky
Tak, ako to už pri výskumoch býva, aj tento má svoje muchy. Najzrejmejším nedostatkom Belfastskej štúdie je to, že upriamila pozornosť len na starších ľudí. Karty môžu zamiešať aj socioekonomické faktory, ktoré pri výskume neboli zohľadnené. Odborníci varujú, že výsledky štúdie by sa v žiadnom prípade nemali brať ako ospravedlnenie pre pohárik či dva.
„Táto štúdia poskytuje bližší pohľad na zložitý vzťah medzi konzumáciou alkoholu, pravdepodobnosťou rakoviny a úmrtia v dôsledku iných ochorení, a môže pomôcť informovať verejné zdravotníctvo.“
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.