O tomto riziku prania na nízkych teplotách ste ešte nepočuli

O praní v nízkych teplotách sa síce hovorí, že je šetrnejšie voči odevom, no na zdravie vašej domácnosti môže mať v dlhodobom meradle oveľa hrozivejšie následky.
Tropické teploty roku 2018 predčasne dorazili aj do Veľkej Británie. Množstvo domácností, ktoré si v období od apríla do mája 2018 domov pozvali deratizérov kvôli premnoženiu molí, stúplo o závratných 110 percent. Na vine je čiastočne aj nadpriemerne teplé počasie, no ako vyšlo najavo, Briti si to spôsobili aj sami uplatňovaním nesprávnych návykov pri praní.
To, čo platí pre Britov, je pravdepodobne pravda aj na Slovensku – oproti roku 2013 až o 54% viac obyvateľov dnes perie bielizeň na 30 stupňoch Celzia. Čo však mnohí ľudia nevedia, je to, že pranie na nízkych teplotách predstavuje vyššie riziko premnoženia molí v domácom prostredí.
Okrem teploty pracieho cyklu sa na prítomnosti okrídlených škodcov v domácom prostredí podieľa aj kvalita oblečenia. Larvy molí sa najradšej usádzajú v materiáloch, ktoré obsahujú prírodný proteín keratín, ktorý možno nájsť predovšetkým v drahších odevoch vyrobených z vlny, hodvábu a kožušiny.
Podľa prieskumu britskej deratizérskej spoločnosti Rentokill Pest Control sa mole nachádzajú až v 6,8 miliónoch britských domácností, pričom postihnutý je okrem odevov aj čalúnený nábytok. Mole možno najčastejšie nájsť vo svetroch.
„Mole obľubujú prírodné tkaniny, a je ťažké sa ich zbaviť. Najväčšiu škodu dokážu narobiť larvy,“ hovorí Paul Bates z deratizérskej spoločnosti Cleankill. Bates čitateľom odporúča niektoré účinné triky ako sa vyhnúť rozmnoženiu molí:
Špinavé oblečenie
Špinavé odevy nikdy neskladujte v skrini. Práve vlhkosť a pot je to, čo mole najviac láka.
Skladovanie vlneného oblečenia
Vlnené oblečenie by ste podľa Batesa mali skladovať v pevne uzavretých taškách, kam sa mole nedostanú.
Priestory za nábytkom
Priestor za nábytkom v miestnosti s kobercom je dostatočne tmavým miestom, na ktorom sa larvy môžu kŕmiť a veselo rozmnožovať. Občas by ste mali skontrolovať aj ťažko dostupné priestory za a pod nábytkom.
Vysávanie
Keď vysávate, nevynechajte ani priestory pod posteľou, za radiátorom a vo všetkých zákutiach domácnosti, kde by sa mohli nebadane dostať prírodné vlákna z oblečenia a nábytku. Ak niekde nájdete vajíčka molí, dôkladne ich vysajte a odstráňte.
Pranie
Všetky druhy odevov, ktoré si nevyžadujú pranie v studenej vode, by ste podľa Batesa mali prať minimálne na 48 stupňoch. Najideálnejším spôsobom prevencie pred napadnutím moľami je však použitie sušičky.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.