4 chyby, ktorými si často kazíme spánok
Niektoré mýty o spánku sa ešte stále šíria a kazia nám plnohodnotný oddych počas noci. Prečítajte si, ktoré to sú a vyhnite sa im.
Téme nášho spánku sa konečne dostáva pozornosti, akú si zaslúži. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o to, ako správne spať, aby z oddychu počas noci vyťažili maximum. Napriek pomerne veľkej publicite ale v spoločnosti ešte stále pretrvávajú niektoré mýty, ktoré spánok kazia. Viete, ktoré to sú?
- Každý potrebuje 8 hodín spánku
Ľudia sú rôzni a to platí aj o spánkovom cykle. Vo všeobecnosti je 8 hodín spánku považovaných za dostatočný čas na to, aby sa naše telo aj myseľ zregenerovali. Nemusí to však automaticky platiť pre každého. Ak cítite, že vám prospieva pospať si o polhodinu či hodinu dlhšie, ľahnite si spať skôr alebo vstaňte neskôr. Naopak, ak sa cítite po 8 hodinách až "prespatí", skúste spávať iba 7 až 7.5 hodiny.
- S menej ako 6 hodinami spánku budete dostatočne oddýchnutí
Nedajte sa oklamať tým, že každý človek má iný horný strop spánku - takmer u každého z nás sa ale rapídne znižuje nálada, sústredenie a iné kognitívne funkcie, ak pravidelne spávame 6 hodín a menej.
Neplatí to iba pre zhruba 5% dospelej populácie, ktorá dokáže naplno fungovať aj pri kratšom spánku. Vaše šance, že tam patríte, sú ale pomerne malé. Radšej si teda doprajte dostatok spánku.
- Počas víkendu "dobehnete" nedostatok spánku
Veľa ľudí si počas týždňa vytvorí spánkový deficit, ktorý sa potom snažia dobehnúť vyspávaním cez víkend. Dlhšie si pospať vám síce môže trochu pomôcť, no takto nevymažete škody, ktoré sa počas týždňa organizmu stali nedostatočným spánkom. Čiže aj keď si doprajete dlhší spánok, nezlepší to úplne vaše sústredenie, pozornosť a iné kognitívne funkcie. Navyše, ak to so spánkom cez víkend preženiete, môžete mať v nedeľu zase problém zaspať dostatočne skoro, aby ste sa v pondelok prebudili oddýchnutí a svieži.
Ak už teda chcete cez víkend dobehnúť deficit spánku, nepresiahnite viac ako jednu hodinu oproti tomu, koľko zvyčajne spávate. Skúste sa ale viac sústrediť na to, aby ste počas týždňa spali dostatočne.
- Môžete sa naučiť spať menej hodín
Patríte k ľuďom, ktorí chcú deň využiť naplno? To znie síce skvele, no čo sa týka spánku, rozhodne by ste sa nemali skúšať "vycvičiť", aby vám stačilo 5 hodín spánku alebo menej. Ako sme už spomínali vyššie, každý potrebuje iný počet hodín spánku na to, aby sa cítil oddýchnutý, ale pod menej ako 6 hodín by ste svoj spánkový cyklus nemali stláčať. Váš organizmus sa síce po čase môže zdať funkčný, no spánok vám skutočne chýbať bude.
Opäť by ste mali skúsiť do vášho denného rozvrhu zakomponovať viac priestoru pre dlhší spánok.
Robíte aj vy niektorý z týchto prehreškov voči svojmu spánku?
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.