Varovné znaky toho, že nejde len o bežnú zápchu
Kedy sú problémy so zápchou prvým náznakom toho, že by sme mali prestať odkladať návštevu lekára? Začnite si všímať tieto znaky, ktoré vám pomôžu odhaliť závažnosť zápchy.
Väčšinou nejde o problém astronomických rozmerov, no niekedy vie zápcha narobiť v tele hotový bordel. Existuje niekoľko znakov, ktoré pri zápche naznačujú, že nejde len o bežné tráviace problémy.
„Vo väčšine prípadov je zápcha neškodná, ale v ojedinelých prípadoch môže viesť k hospitalizácii v dôsledku život ohrozujúcich komplikácií,“ uviedla k téme odborníčka z oblasti gastroenterológie, doktorka Melissa Latorreová. „V prvom rade je dôležité vylúčiť choroby, ktoré sa prejavujú podobne – napríklad rakovinu hrubého čreva.“
Podobné závažné ochorenia sa od zápchy odlišujú niekoľkými príznakmi. Ak ich na sebe spozorujete, zvážte okamžité lekárske vyšetrenie.
Ako vyzerá „normálna“ zápcha?
Pohyb čriev a pravidelnosť vyprázdňovania sa líši od človeka k človeku. Pri definovaní zápchy nám ale môže pomôcť stanovisko amerického Národného inštitútu diabetu a tráviacich a obličkových ochorení, ktorý definuje zápchu ako „menej ako 3 bolestivé alebo namáhavé vyprázdnenia za týždeň, ktoré sprevádza vylučovanie tvrdej a hrčkovitej stolice.“
Bolesť nemusí byť nevyhnutným spoločníkom zápchy. Väčšinou sa cítime nepohodlne, plno alebo nafúknuto, ale bolesť sa pri zápche dostavuje len zriedka. „Pokiaľ k nej dochádza pravidelne, mali by ste vyhľadať pomoc špecialistu na trávenie,“ odporúča Latorreová.
Kedy už zápcha nemusí byť neškodná?
„Veľa ľudí sa domnieva, že ak niekoľko dní nenavštívia záchod, ide o mimoriadny prípad poškodeného zdravia, čo však nie je pravda,“ vysvetľuje gastroenterologička z Marylandu Robynne Chutkanová. O problematickej zápche sa dá podľa nej hovoriť vtedy, ak ste sa naposledy vyprázdnili pred týždňom alebo dávnejšie. Ak ste doma skúsili pomôcť svojmu tráveniu bez akéhokoľvek výsledku, je načase objednať si schôdzku s doktorom.
Pri podozrení, že nejde o bežný prípad zápchy, by ste si mali všímať aj niektoré závažnejšie problémy: zmeny štruktúry stolice, krv v stolici, hemoroidy, strata hmotnosti, zníženie chuti do jedla, malátnosť a zvracanie. Podobné príznaky väčšinou indikujú rakovinu, no niekedy môžu tiež naznačovať prítomnosť prekážky v tráviacom trakte. Pacienti s touto diagnózou tiež často uvádzajú problémy so zastavenými vetrami.
Aj ak vaša zápcha nie je natoľko vážna, aby ste hneď utekali do nemocnice, pravidelné vyprázdňovanie toxického odpadu z tela vo forme stolice je nesmierne dôležité pre správny chod organizmu.
O zápchu sa môžete z prostredia domova postarať napríklad tak, že začnete uprednostňovať niektoré z TÝCHTO potravín. Existujú aj potraviny, ktoré nám pri zápche naopak škodia. Prečítať si o nich môžete TU.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.