Odpočúva váš smartfón súkromné konverzácie? Pravda mnohých zabolí
- 21:42 10.07.2018
- Massachusetts
Aká je pravda o tom, že smartfóny údajne tajne odpočúvajú konverzácie svojich majiteľov, ktoré potom zneužívajú na komerčné účely? Štúdia sa pozrela na zúbok tejto populárnej teórii.
Určite ste sa už aj vy stali obeťou zvláštnej zhody náhod alebo cieleného útoku vlastného smartfónu. Začína to pokojnou konverzáciou so známymi o tom, kam letieť na dovolenku. Dajme tomu, že sa všetci zhodnete na tom, že najkrajšiu dovolenku ponúka Grécko.
Od zmienenej konverzácie neprebehne ani niekoľko hodín, a vám sa pri prezeraní webu na telefóne zrazu zjaví reklama s ponukou najlacnejších leteniek do vychýrených dovolenkových destinácií v Grécku. Čo to má znamenať? Naozaj váš mobil počul, o čom ste sa bavili, alebo je to len zvláštna náhoda?
Konšpiračná teória o tajnom odpočúvaní smartfónov v rôznych podobách koluje po svete už zopár rokov. Nemôžeme sa preto čudovať, že jej pravdivosť sa rozhodli overiť počítačoví technici zo Severovýchoodnej univerzity v Massachusetts v rok trvajúcom experimente.
Čo nám aplikácie nepovedia?
Výsledky štúdie amerických vedcov možno interpretovať rôzne. Hoci sa nenašiel žiadny dôkaz o tom, že by mikrofóny zabudované v smartfónoch tajne nahrávali konverzácie užívateľov, odborníci zverejnili iné techniky, ktoré spoločnosti skutočne používajú na to, aby od užívateľov „ukradli“ informácie.
V rámci experimentu sa technici bližšie pozreli na 17.260 androidových aplikácií, z ktorých viac ako 9.000 si od užívateľa pred nainštalovaním žiadalo súhlas s prístupom k mikrofónu a kamere zabudovaných v telefóne. To znamená, že tieto aplikácie by technicky mohli odpočúvať rozhovory alebo kamerovať to, čo sa v okolí majiteľa smartfónu deje.
Síce sa počas roku ani raz nestalo, že by aplikácie bez vedomia majiteľa samostatne spustili nahrávanie mikrofónu alebo kamery, celkom nevinne sa v konečnom dôsledku nesprávali. Niektoré aplikácie si totiž samovoľne robili screen shoty a kamerové záznamy toho, čo sa odohrávalo na displeji používateľa v čase používania aplikácie. Takéto správanie by sa už dalo považovať za narušenie súkromia majiteľa mobilu.
Keďže dôveryhodnosť testovaných aplikácií overovali v laboratórnych podmienkach pomocou robota, výsledky výskumu nemožno interpretovať stopercentne. Je celkom možné, že spontánne nahrávanie by sa mohlo spustiť po určitom pohybe alebo ľudskom kontakte.
„Ľudia zabúdajú na to, že existuje veľa iných foriem sledovania každodenného života, ktoré sa zaobídu bez kamery v telefóne alebo mikrofónu,“ zdôrazňuje na záver jeden z autorov prieskumu David Choffnes.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.
Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou
Naozaj je to ten pravý? Alebo len mozog nie je schopný zložiť si ružové okuliare?
Westernový kráľ Hollywoodu Kevin Costner oslavuje 70 rokov
Je jedným z najžiadanejších mužov Hollywoodu, jeho žánrovo bohatá filmografia mu priniesla slávu aj množstvo ocenení vrátane dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a ceny Primetime Emmy Award.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.