Vedci našli tajnú skrýšu na Zemi, v ktorej sa ukrýva až biliarda diamantov
- 19:16 18.07.2018
- Santa Barbara
Na ťažbu diamantov ľudstvo ročne minie obrovské sumy peňazí. Nová štúdia však ukázala, že tieto vzácne kamene vôbec nie sú také jedinečné, ako sme si dosiaľ mysleli.
Každý z nás pozná diamanty ako drahé kamene, ktoré poslúžia najmä mladým mužom so zámerom požiadať partnerku o ruku. Diamanty sú však žiadané aj pre svoju tvrdosť, ktorá v priemysle poslúži pri výrobe píl, vrtákov aj brúsok.
Ročne sa vyťaží asi 26.000 kilogramov diamantov v celkovej hodnote okolo 9 miliárd dolárov (7,7 miliardy eur), pričom väčšina ťažby pripadá na oblasť Afriky. Práca v diamantových baniach je povestná svojou fyzickou náročnosťou a nedostatočným ohodnotením. To všetko by sme mohli obmedziť, ak by sa nám podarilo dostať k novo nájdenej skrýši s biliardou vzácnych kameňov.
K pokladu sa dostane len skutočný dobrodruh
Podľa štúdie publikovanej v žurnále Geochemistry, Geophysics, Geosystem sa pod zemským povrchom nachádza 1000-krát viac diamantov, než sme si pôvodne mysleli. Má to len jediný háčik: niet sa k nim ako dostať.
Diamantový poklad sa podľa najnovších odhadov ukrýva asi 145 – 240 kilometrov pod zemským povrchom, na dne takzvaných kratónov umiestnených pod väčšinou kontinentálnych tektonických dosiek.
Geológom sa podarilo odhaliť diamantový úkryt pomocou snímania seizmických vĺn vychádzajúcich z kratónov počas zemetrasenia alebo cunami. V oblastiach posiatych diamantmi sa vlny zrýchľovali viac ako v okolitom prostredí, vďaka čomu sa podarila odhaliť prítomnosť diamantov. Tie podľa odhadov tvoria 1 až 2 percentá spodku kratónov.
„Keď vlny prechádzajú cez Zem, diamanty ich prenesú rýchlejšie ako iné, menej pevné kamene alebo minerály,“ upresňuje Joshua Garber, vedúci autor štúdie.
Existuje viacero možností
Napriek pomerne presnému nálezu vedci nevedia so stopercentnou istotou určiť, či sú výsledky ich štúdie správne. Dostať sa ku týmto častiam zemskej kôry síce nie je celkom nemožné, pretože niekedy ich vynesie na povrch vybuchujúca magma, no v súčasnosti neexistuje jediný hmatateľný dôkaz, ktorý by mohol potvrdiť túto teóriu.
Závery štúdie priviedli k polemike aj samotných autorov. Garber napríklad uvádza ďalšie možné vysvetlenie, podľa ktorého by kratónové podložie mohlo byť chladnejšie než nás učia učebnice, vďaka čomu by získali aj nadmernú pevnosť. Túto teóriu ale vedec považuje za menej pravdepodobnú.
„Naše chápanie zemských hlbín sa zdokonaľuje ďalšími meraniami, pokusmi a niekedy aj nálezom vzoriek. Predpokladám, že nás nikdy neprestane prekvapovať to, čo nájdeme.“
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.
Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou
Naozaj je to ten pravý? Alebo len mozog nie je schopný zložiť si ružové okuliare?
Westernový kráľ Hollywoodu Kevin Costner oslavuje 70 rokov
Je jedným z najžiadanejších mužov Hollywoodu, jeho žánrovo bohatá filmografia mu priniesla slávu aj množstvo ocenení vrátane dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a ceny Primetime Emmy Award.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.