Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku je SAV

Na druhej priečke sa umiestnili slovenské vysoké školy (70,6 percenta), tretiu priečku obsadila miestna samospráva v obci či meste respondenta (65,2 percenta).
Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku je Slovenská akadémia vied (SAV). Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 28. júna do 5. júla uskutočnila na vzorke 1003 respondentov agentúra Focus. Na otázku, do akej miery dôverujete alebo nedôverujete nasledujúcim inštitúciám, 71 percent respondentov uviedlo, že úplne alebo skôr dôveruje SAV.
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že RTVS dôveruje dohromady 63,7 percenta opýtaných, armáde 63,2 percenta, prezidentovi 51,4 percenta, odborom 49,9 percenta, polícii 48,7 percenta, štátnym úradom 47,2 percenta, súkromným médiám 42,6 percenta, mimovládnym organizáciám 41,1 percenta, vláde 34,2 percenta, veľkým firmám a korporáciám 34 percent, parlamentu 31,5 percenta a súdnemu a právnemu systému 30,9 percenta.
Súdu a právnemu systému zároveň najviac respondentov úplne alebo skôr nedôveruje (66,9 percenta), v rebríčku najvyššej nedôvery nasledujú parlament (66 percent) a vláda (63,6 percenta).
„Tieto čísla nás veľmi potešili. Možno sú aj dôsledkom toho, že akadémia prešla v roku 2016 medzinárodným hodnotiacim panelom zahraničných expertov, kde sme sa postavili k svojej činnosti čelom. To, čo je potešiteľné, a možno aj to sa odrazilo v spoločnosti je, že dva ústavy SAV sú na špičke európskeho výskumu a vyše 30 ústavov je v tom lepšom priemere. Aj napriek podmienkam, ktoré k svojej činnosti máme, sa stále výraznejšie prejavujeme v európskom výskumnom priestore a verím, že aj tento prieskum je odrazom tohto stavu,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.
Podľa jeho slov je vysoko prejavená dôvera akadémiám a univerzitám dobrou správou pre našu spoločnosť. „Ľudia si uvedomujú, že vzdelanie, výskum a veda sú nesmierne dôležité atribúty pre zlepšenie kvality života a my spolu s univerzitami vstupujeme do verejného priestoru svojimi aktivitami. Je to boj o každého študenta, boj o každého vedeckého pracovníka v súčasnom stave, kedy čelíme výraznému odlevu mozgov do zahraničia,“ dodal Šajgalík.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.