• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.4.2025Meniny má Marcel
18°Bratislava

Pred piatimi rokmi zomrel slovenský herec Jozef Adamovič

  • 7:00 02.08.2018
  • Košice/Bratislava
Pred piatimi rokmi zomrel slovenský herec Jozef Adamovič

Herec, pedagóg a režisér Jozef Adamovič zomrel 2. augusta 2013 v Košiciach vo veku 74 rokov.

Herec Jozef Adamovič patril v 60. a 70. rokoch minulého storočia medzi najobsadzovanejších slovenských umelcov. Na doskách slovenských divadiel vytvoril 70 divadelných postáv. Medzinárodný úspech mu priniesla rola v českej snímke Valčík pro milión a neskôr postava grófa Mórica Beňovského v 13-dielnom koprodukčnom slovensko-maďarskom výpravnom televíznom seriáli Vivat Beňovský!. Od úmrtia herca uplynie vo štvrtok 2. augusta päť rokov.

Jozef Adamovič sa narodil 23. apríla 1939 v Trnave. Po maturite v roku 1956 začal v Bratislave študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Po ukončení štúdia na VŠMU (1960) sa stal členom Slovenského národného divadla (SND), v ktorom pôsobil až do roku 1990. Vytvoril množstvo divadelných postáv Corneille: Cid, Gozzi: Kráľ Jeleň, Goldoni: Učiteľ tanca, Shakespeare: Sen noci svätojánskej a Richard II., Kráľ Lear: Edgar, Rostand: Cyrano z Bergeracu.

V roku 1960 ho obsadili do českého filmu Valčík pro milión režiséra Josefa Macha. Snímka zaznamenala obrovský úspech na Kube. „Valčík pre milión tam zaznamenal väčší úspech ako „Ben Hur“. Nosili nás na rukách. Ten film, prvý širokouhlý, bol ponáškou na „Prázdniny v Ríme“ a Kubánci si tak predstavovali socializmus. Preto sa im páčil. Chodil som sa kúpať na Varadero, dokonca som sa stretol so starcom, ktorého príbeh opísal Hemingway vo svojej knihe ohodnotenej Nobelovou cenou – „Starec a more“. V tom čase bol Hemingway krátko po smrti a mne sa vďaka Castrovi dokonca podarilo navštíviť jeho dom“, prezradil herec v rozhovore pre denník Pravda v roku 2001.

Hral aj v ďalších českých a najmä slovenských filmoch a televíznych inscenáciách. Svoj herecký naturel uplatnil napríklad vo filmoch Synové velké medvědice (1966), Hry lásky šálivé (1971), Temné slunce (1980), Noční jazdci (1981), Súdim ťa láskou (1981), Pták Ohnivák (1997).

Z televíznych filmov, v ktorých hral, sú známe Kubo (1965), Tiene v raji (1986), Kamene (1989). V roku 2012 si zahral v televíznom seriáli Pod povrchom.

Začiatkom 70. rokov 20. storočia utrpel vážne zranenia pri autohavárii a odvtedy ho bolo možné vídať s nezameniteľnou jazvou na tvári.

V roku 1975 dostal hlavnú úlohu grófa Mórica Beňovského v 13-dielnom koprodukčnom slovensko-maďarskom výpravnom televíznom seriáli Vivat Beňovský!. „Sedemdielny seriál bol predaný aj do zahraničia a zarobil televízii nemalé peniaze. Na Madagaskare, kde sme taktiež nakrúcali, som bol prvým Slovákom po Móricovi Beňovskom, ktorý sa tam ocitol. Našiel som aj jeho hrob“, zaspomínal Adamovič.

Od konca 70. rokov minulého storočia sa na filmovom plátne objavoval iba príležitostne.

Bol spoluzakladateľom Akadémie múzických umení (AMU) v Banskej Bystrici, neskôr tam začal prednášať na fakulte Dramatických umení. Od 90. rokov dvadsiateho storočia až do svojho skonu pôsobil na košickom konzervatóriu a na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave.

Prezident SR Ivan Gašparovič mu udelil 3. januára 2012 pri príležitosti 19. výročia vzniku Slovenskej republiky štátne vyznamenania - Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR. Na bratislavský Filmový chodník slávy, ktorý sa tiahne pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava, pribudla 20. júna 2012 pamätná dlaždica, na ktorej je podpis divadelného a filmového herca, režiséra a pedagóga Jozefa Adamoviča.

Manželkou Jozefa Adamoviča bola známa slovenská herečka Božidara Turzonovová.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Wikimedia Commons
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta

16:05 18.04.2025Kultúra

Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru

7:33 17.04.2025Kultúra

Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien

2:02 17.04.2025Kultúra

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.

„Vzdávam sa“: Herečka Cate Blanchettová plánuje ukončiť hereckú kariéru

„Vzdávam sa“: Herečka Cate Blanchettová plánuje ukončiť hereckú kariéru

18:33 15.04.2025Kultúra

Oceňovaná austrálska herečka Cate Blanchettová oznámila, že sa „vzdáva“ herectva a plánuje ukončiť svoju hereckú kariéru, aby sa v živote mohla venovať iným veciam.

Novým generálnym riaditeľom SNG bude Juraj Králik

Novým generálnym riaditeľom SNG bude Juraj Králik

16:49 14.04.2025Kultúra

Novým generálnym riaditeľom Slovenskej národnej galérie bude od utorka (15. 4.) Juraj Králik.