Nový liek dokáže natrvalo uspať rakovinu

Prelomový liek dokázal permanentne uspať rakovinové bunky.
Vedci z Melbourne objavili prelomový nový typ lieku na rakovinu, ktorý dokáže dostať rakovinové bunky do trvalého spánku bez škodlivých vedľajších účinkov. Výskum publikovaný v časopise Nature odhaľuje, že tento liek uspí rakovinové bunky, čím zastaví rast a šírenie nádorov bez poškodenia DNA buniek.
Nová trieda liekov by mohla poskytnúť alternatívu pre ľudí s rakovinou a už ukázala sľubné výsledky zastavením progresie rakoviny u modelov krvných a pečeňových nádorov, ako aj zabránením návratu rakoviny.
Hlavný autor štúdie Profesor Thomas povedal, že nová trieda liekov bola prvá, ktorá sa zamerala na inhibíciu proteínov KAT6A a KAT6B. O nich je známe, že zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji rakoviny. Ako uvádza Thomas:
"Na začiatku sme zistili, že genetické zníženie KAT6A štvornásobne zvyšuje očakávanú dĺžku života u zvieracích modeloch rakoviny krvi nazývanej lymfóm. S vedomím, že KAT6A je dôležitým faktorom rakoviny, sme začali hľadať spôsoby, ako inhibovať proteín na liečbu rakoviny.”
Už žiadne poškodenie DNA
Medzi týmto novým druhom lieku a bežnou liečbou rakoviny existuje kritický rozdiel. Chemoterapia a rádioterapia spôsobujú nevratné poškodenie DNA. Rakovinové bunky nie sú schopné toto poškodenie napraviť a zomierajú. Nevýhodou je, že tieto terapie sa nedokážu zamerať len na rakovinové bunky a spôsobujú aj vážne poškodenie zdravých buniek. To má za následok známe krátkodobé vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, únava, vypadávanie vlasov a náchylnosť na infekciu, ako aj dlhodobé účinky, ako je neplodnosť a zvýšené riziko rakoviny iných druhov.
Spoluatorka štúdie Anne Vossová približuje účinok nového lieku:
"Namiesto spôsobenia potenciálne nebezpečného poškodenia DNA, ako to robia chemoterapia a rádioterapia, táto nová trieda protinádorových liekov jednoducho ukladá rakovinové bunky do trvalého spánku. Táto nová trieda zlúčenín zastavuje delenie rakovinových buniek tým, že vypne ich schopnosť spúšťať začiatok bunkového cyklu. Bunky nie sú mŕtve, ale už sa nedokážu deliť a proliferovať.
Vossová a jej tím verí, že tieto lieky môžu byť účinné pri oddialení recidívy rakoviny:
"Je ešte veľa práce, ktorú treba urobiť, aby sme sa dostali do štádia, kedy by táto trieda liekov mohla byť skúmaná u ľudských pacientov s rakovinou. Náš výskum však naznačuje, že tieto lieky môžu byť obzvlášť účinné ako typ konsolidačnej liečby, ktorá oneskoruje alebo zabraňuje relaps po počiatočnej liečbe. Možnosť poskytnúť klinickým lekárom ďalší nástroj, ktorý by mohli využiť na podstatné oddialenie recidívy rakoviny, by mohol mať veľký vplyv na pacientov."
Tímy vedcov teraz pracujú na vývoji tejto zlúčeniny v liek, ktorý bude vhodný na ľudské pokusy.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.