Tento typ internetového pripojenia ovplyvňuje váš spánok
Internetové pripojenie dokáže výrazne skrátiť dĺžku spánku.
Každý rok dôjde v Nemecku k strate približne 200 000 pracovných dní z dôvodu nedostatočného spánku, čo predstavuje hospodársku stratu o približne 1,6% HDP. Francesco Billari a Luca Stella z Bocconi University spolu s Oseou Giuntellou z University of Pittsburgh publikovali štúdiu v časopise Journal of Economic Behavior and Organization, v ktorej zistili, že prístup k širokopásmovému internetu je jednou z príčin takejto spánkovej deprivácie.
Internet skracuje váš spánok o takmer pol hodinu
Zavedenie širokopásmového pripojenia v Nemecku v priebehu rokov záviselo od technických a historických dôvodov. V súvislosti s tým vedci prepojili údaje o širokopásmovom pripojení s prieskumami, v ktorých jednotlivci uvádzali dĺžku spánku. Výskumníci dospeli k záveru, že prístup k vysokorýchlostnému internetu znižuje dĺžku aj kvalitu spánku u jednotlivcov, ktorí sú ráno časovo obmedzení z pracovných alebo rodinných dôvodov. Ako uviedol hlavný autor štúdie Francesco Billari:
"Jednotlivci s prístupom k DSL pripojeniu majú tendenciu spať o 25 minút menej ako ich kolegovia bez DSL internetu. Majú oveľa menšiu pravdepodobnosť, že budú spať 7 až 9 hodín, čo je množstvo spánku odporúčané vedeckou komunitou a majú menšiu pravdepodobnosť, že budú so svojím spánkom spokojní."
Podľa autorov štúdie sú tieto výsledky vo veľkej miere ovplyvnené jednotlivcami, ktorí ráno čelia časovým obmedzeniam a využívaním elektronických zariadení večer (nie ich používaním počas dňa). Ako uvádza Francesco Billari:
"Digitálne pokušenia môžu viesť k oneskorenému spánku, čo v konečnom dôsledku znižuje dobu spánku u jednotlivcov, ktorí nie sú schopní kompenzovať neskorší odchod do postele tým, že sa ráno zobudia neskoršie."
Mladí sa večer hrajú hry, starší surfujú na internete
Podľa výskumníkov sa náchylnosť k tomuto typu pokušenia u jednotlivcov líši podľa veku. Medzi tínedžermi a mladými dospelými (vo veku 13 - 30 rokov) existuje výrazná súvislosť medzi nedostatočným spánkom a časom stráveným pri počítačových hrách alebo sledovaním televízie alebo videí vo večerných hodinách, zatiaľ čo u starších dospelých (31 - 59 rokov) to súvisí s používaním počítačov a smartfónov.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.