Tento typ internetového pripojenia ovplyvňuje váš spánok

Internetové pripojenie dokáže výrazne skrátiť dĺžku spánku.
Každý rok dôjde v Nemecku k strate približne 200 000 pracovných dní z dôvodu nedostatočného spánku, čo predstavuje hospodársku stratu o približne 1,6% HDP. Francesco Billari a Luca Stella z Bocconi University spolu s Oseou Giuntellou z University of Pittsburgh publikovali štúdiu v časopise Journal of Economic Behavior and Organization, v ktorej zistili, že prístup k širokopásmovému internetu je jednou z príčin takejto spánkovej deprivácie.
Internet skracuje váš spánok o takmer pol hodinu
Zavedenie širokopásmového pripojenia v Nemecku v priebehu rokov záviselo od technických a historických dôvodov. V súvislosti s tým vedci prepojili údaje o širokopásmovom pripojení s prieskumami, v ktorých jednotlivci uvádzali dĺžku spánku. Výskumníci dospeli k záveru, že prístup k vysokorýchlostnému internetu znižuje dĺžku aj kvalitu spánku u jednotlivcov, ktorí sú ráno časovo obmedzení z pracovných alebo rodinných dôvodov. Ako uviedol hlavný autor štúdie Francesco Billari:
"Jednotlivci s prístupom k DSL pripojeniu majú tendenciu spať o 25 minút menej ako ich kolegovia bez DSL internetu. Majú oveľa menšiu pravdepodobnosť, že budú spať 7 až 9 hodín, čo je množstvo spánku odporúčané vedeckou komunitou a majú menšiu pravdepodobnosť, že budú so svojím spánkom spokojní."
Podľa autorov štúdie sú tieto výsledky vo veľkej miere ovplyvnené jednotlivcami, ktorí ráno čelia časovým obmedzeniam a využívaním elektronických zariadení večer (nie ich používaním počas dňa). Ako uvádza Francesco Billari:
"Digitálne pokušenia môžu viesť k oneskorenému spánku, čo v konečnom dôsledku znižuje dobu spánku u jednotlivcov, ktorí nie sú schopní kompenzovať neskorší odchod do postele tým, že sa ráno zobudia neskoršie."
Mladí sa večer hrajú hry, starší surfujú na internete
Podľa výskumníkov sa náchylnosť k tomuto typu pokušenia u jednotlivcov líši podľa veku. Medzi tínedžermi a mladými dospelými (vo veku 13 - 30 rokov) existuje výrazná súvislosť medzi nedostatočným spánkom a časom stráveným pri počítačových hrách alebo sledovaním televízie alebo videí vo večerných hodinách, zatiaľ čo u starších dospelých (31 - 59 rokov) to súvisí s používaním počítačov a smartfónov.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.