15 spôsobov, akými tehotenstvo navždy zmení vaše telo

O priberaní počas tehotenstva počul už každý z nás, no existujú aj ďalšie zmeny, s ktorými sa tehuľky môžu počas 9 mesiacov popasovať, a niektoré z nich ich nikdy nemusia opustiť.
Hovorí sa, že materstvo navždy zmení život každej ženy. O psychologickom vývine preto nemožno pochybovať, no len málo sa hovorí o fyzických zmenách, s ktorými by novopečené mamičky po pôrode mali počítať. Kilá navyše a jazva po cisárskom reze sú pritom to najmenšie zlo. Týchto 15 vecí sa po pôrode nikdy nemusí zmeniť.
1. Veľkosť chodidla
Prvou príčinou, ktorá mení veľkosť ženských chodidiel počas tehotenstva, je telesná hmotnosť. Bežná žena počas tehotenstva priberie okolo 11 až 16 kilogramov. Nadmerná záťaž vyrovnáva klenbu chodidla, a tak sa bežne stáva, že mamičky musia po pôrode hľadať nové, väčšie topánky.
Druhý faktor, ktorý ovplyvňuje zmenu veľkosti chodidla, je hormón prolaxín. Ten sa stará najmä o to, aby telo bolo počas pôrodu pružné a uvoľnené, no rovnako dokáže uvoľniť aj spojivá v chodidlách, ktoré sa následne rozšíria. Veľkosť chodidla sa zvyčajne nevracia do pôvodného stavu.
2. Kilá navyše
Hoci sa vás váha, ktorú priberiete počas tehotenstva, nemusí držať zubami-nechtami, mnohé ženy majú po pôrode ťažkosti s chudnutím. Výskumy dokázali, že každá 4. žena rok po pôrode ostane o 5 a viac kíl ťažšia než predtým.
3. Vaginálny výtok
Mamičky po pôrode by si na istý čas mali zvyknúť na zmes výtokov, ktoré budú ich pohlavné orgány vylučovať. Vagína sa po pôrode obvykle sťahuje do svojej pôvodnej veľkosti, no u niektorých žien ostane natrvalo širšia. Rozhodujúcu úlohu tu má typ pôrodu, veľkosť dieťaťa, genetické faktory a obezita.
4. Problémy s močením
U niektorých žien po pôrode nastávajú problémy s inkontinenciou. Pôrod totiž oslabuje svaly a nervy, ktoré sú zodpovedné za zadržiavanie moču v mechúre, pričom ohrozeniu sa nevyhnú ani mamičky, ktoré rodili cisárskym rezom.
5. Vypadávanie zubov
Štúdia z roku 2008 poukázala na to, že čím viac detí žena porodí, tým vyššiu šancu má, že príde o zuby. Mamička s jedným dieťaťom po pôrode stratí priemerne jeden zub, pričom matka so 4 a viac deťmi môže prísť až o 7 zubov. Vedci síce nevedia, prečo k tomu dochádza, no sú presvedčení o tom, že kvalita a pravidelnosť ústnej hygieny v tomto prípade nehrá žiadnu rolu.
Medzi ďalšie problémy patria rozšírené ďasná a väčšia krvácavosť počas tehotenstva. V prípade častého zvracania tiež dochádza k oslabeniu zubnej skloviny.
6. Nárast a zmenšenie prsníkov
Počas tehotenstva ženské prsníky prechádzajú viacerými zmenami. Najprv začnú rásť, no akonáhle žena prestane dojčiť, dochádza k ich zmenšeniu. Ak žena opätovne otehotnie, celý proces sa zopakuje. V prípade, že žena po pôrode nepriberie, je len malá šanca, že jej prsia budú vyzerať tak, ako predtým. Pre plnší tvar sú totiž potrebné tukové bunky, ktoré možno získať vyváženou stravou.
7. Ovisnutie prsníkov
Prsia sa po pôrode môžu zdať ovisnuté, za čo je prevažne zodpovedný hormón elastín. Počas tehotenstva dochádza k jeho úbytku, a je vysoko nepravdepodobné, že prsia po ukončení kojenia opäť získajú svoj pevný a pružný tvar.
8. Menšie riziko rakoviny prsníka
Aj keď vaše prsia nemusia viac vyzerať tak mlado ako predtým, kojenie má aspoň jedno pozitívum: odhaduje sa, že každých 12 mesiacov kojenia znižuje celkovú pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka o 4 percentá.
9. Strie
Každá žena si počas tehotenstva na bruchu či iných partiách nájde ružové alebo červené strie. Tie sa objavujú aj u ľudí, ktorí rapídne priberú. Dobrou správou je, že aj keď s vami strie ostanú už navždy, najneskôr do dvoch rokov prestanú byť natoľko intenzívne viditeľné, a ich sfarbenie sa tiež zjemní.
10. Rast vlasov
Ak si počas tehotenstva všimnete, že naraz máte hustejšie a lesklejšie vlasy, nejde o nič výnimočné. Bujnenie hormónov počas tehotenstva sa podpíše aj na skvalitnení vašich vlasov, no po pôrode by ste sa s krásnou hrivou mali rozlúčiť. Väčšina žien sa do 6 mesiacov sťažuje na nadmerné vypadávanie vlasov – opäť nejde o nič výnimočné. To len hormóny sa dostávajú do svojej pôvodnej rovnováhy.
11. Zmeny na pokožke
Počas tehotenstva by ste mali rátať aj s celou škálou zmien, ktoré spozorujete na pokožke. V oblasti brucha si napríklad môžete všimnúť tmavú vertikálnu líniu prechádzajúcu od pupka k prirodzeniu. Zmeny spozorujete aj na tvári, kde sa môžu začať objavovať tmavé fľaky, alebo sa stmavia vaše už existujúce pehy a znamienka. Aj za túto zmenu je zodpovedný hormón – tentokrát melanín, ktorého nárast je bežným príznakom tehotenstva.
12. Cukrovka
V tehotenstve môže dôjsť k rozvoju cukrovky, ktorej príznaky zvyknú pominúť akonáhle žena porodí. Až u polovice žien ale riziko nemizne ani po pôrode, a v budúcnosti u nich môže dôjsť ku vzniku cukrovky 2. typu. Ide predovšetkým o rodičky, ktoré sú na toto ochorenie náchylné v dôsledku rodinnej anamnézy.
13. Libido
Od pôrodu môže prejsť až rok, kým sa žene vráti pôvodná chuť na milovanie. Okrem námahy spojenej s vynosením potomka a starostlivosti oň sa o tento fakt podpisuje tiež kojenie, ktoré znižuje hladinu estrogénu.
14. Kŕčové žily a hemoroidy
Niektoré ženy si počas tehotenstva môžu všimnúť, že im na nohách, v oblasti pohlavných orgánov a konečníka „vyrástli“ modré vystúpené žily. Kŕčové žily a hemoroidy vznikajú preto, že spodná časť tela sa v dôsledku vysokého tlaku telesnej hmotnosti dobre neprekrvuje.
Kŕčové žily a hemoroidy väčšinou zmiznú v priebehu 12 mesiacov od pôrodu, no pomôcť im môžete pravidelným pohybom a stravou bohatou na vlákninu.
15. Zväčšenie maternice
Maternica svojím tvarom bežne pripomína hrušku, ale počas tehotenstva sa tento orgán nafúkne do veľkosti vodného melóna. V priebehu 6 týždňov po pôrode sa zmršťuje do svojej pôvodnej veľkosti, no nemusí to prebehnúť na 100 percent. Túto zmenu nemusíte považovať za trvalú, keďže po menopauze sa maternica u všetkých žien zmrští do ešte menšej veľkosti, než pôvodne mala.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.