Dostavba Mochoviec môže nateraz pokračovať
- 8:14 01.08.2013
- BRATISLAVA
Slovenské elektrárne môžu nateraz pokračovať s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.
Akcionári dominantného výrobcu elektriny, teda štát a talianska skupina Enel, totiž na mimoriadnom valnom zhromaždení schválili dodatky ku kontraktom s kľúčovými dodávateľmi stavby v celkovej výške 260 mil. eur.
"Toto rozhodnutie bolo prijaté s cieľom zabezpečiť pokračovanie naliehavých dokončovacích prác v rámci projektu a zabrániť tak vážnym škodám pre spoločnosť," informovala hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.
Na dostavbu mochoveckých blokov je tak potrebné ešte schváliť dodatočných vyše 500 mil. eur. Celý projekt by si mal totiž nakoniec vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa hovorilo o sume 2,8 mld. eur.
Schválenie všetkých dodatočných prostriedkov na dostavbu dvoch jadrových blokov blokuje štát, ako 34-percentný akcionár. Dôvody, prečo tak robí, doteraz štátni predstavitelia nekonkretizovali.
Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.
Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií.
Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe.
Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
Premiér: V Bruseli budem riešiť Zelenského sabotáž na finančných záujmoch SR
Robert Fico chce vo štvrtok v Bruseli riešiť škodu vo výške takmer 1,5 miliardy eur, ktorú podľa neho Ukrajina spôsobila Slovensku zastavením tranzitu plynu.
KDH upozorňuje: Tieto rodiny tento rok prídu o 740 eur
Pre konsolidáciu klesne životná úroveň rodín s viacerými deťmi.
Šefčovič na pôde WTO tvrdí, že EÚ je za svetový obchod založený na pravidlách
Komisia spresnila, že Šefčovič odišiel na pracovnú návštevu do sídla WTO, aby opätovne potvrdil záväzok EÚ k systému obchodovania založeného na pravidlách.
Hlas-SD: Je namieste otázka, či SR bude naďalej podporovať vstup Ukrajiny do EÚ
Slovensko príde na základe kroku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o stámilióny eur tak pri nákupe plynu od iného dodávateľa, ako aj pri ušlých poplatkoch za tranzit do iných krajín.
Progresívne Slovensko kritizuje Fica za chaos v otázke tranzitu plynu
Premiér Robert Fico (Smer-SD) vraj ide vo štvrtok (9. 1.) rokovať do Bruselu o tranzite plynu.