Týmto ženám sa najčastejšie rodia autistické deti

O tom, že vznik autizmu po očkovaní dieťaťa je mýtus, vieme už dávno. Aké matky majú v skutočnosti vyššie riziko, že ich dieťa bude mať príznaky autizmu?
Ako dnes naznačuje množstvo výskumov, poruchy autistického spektra (autism spectrum disorder, ASD) sa u dieťaťa pravdepodobne modulujú ešte pred narodením, a na ich rozvoj vplýva niekoľko faktorov.
Najnovší výskum Cambridgeskej univerzity pridáva ďalšiu spojitosť medzi matkou a vývojom dieťaťa. Vedci sa domnievajú, že u žien so syndrómom polycystických vaječníkov existuje vyššia šanca, že sa im narodí autistické dieťa. Nielen to - výskumy dokonca naznačujú, že ony samotné sú častejšie vystavené poruche autistického spektra.
Syndróm polycystických vaječníkov a jeho vplyv na život
Syndróm polycystických vaječníkov je síce často sa vyskytujúcou zdravotnou poruchou, no stále jej dobre nerozumieme. Ide o stav, keď ženské vaječníky produkujú nadpriemerne vysoké množstvo androgénov, a zvyšujú tým hladinu inzulínu. Vaječníky sa pri tejto poruche len málokedy vyvinú dokonale.
Výskum, publikovaný v časopise Translational Psychiatry, analyzoval zdravotné dokumentácie viac ako 26.000 Britiek s príznakmi syndrómu polycystických vaječníkov.
„Táto nová štúdia nám pomáha pochopiť vplyv testosterónu na vývoj mozgu dieťaťa a na jeho neskoršie správanie a rozmýšľanie. Tieto hormonálne vplyvy vyslovene nepodliehajú genetickým faktorom, a testosterón môže ovplyvňovať funkciu génov,“
uviedol vo svojom vyhlásení jeden z autorov výskumu Simon Baron-Cohen.
Štúdia bola rozdelená do troch častí:
- V prvých dvoch častiach vedci hodnotili prítomnosť syndrómu polycystických vaječníkov u 971 žien s ASD a prítomnosť ASD u 26.263 žien s diagnostikovaným syndrómom polycystických vaječníkov.
- Výsledky sa následne porovnali so zdravotným záznamom viac ako 130.000 žien z kontrolnej skupiny (celkový počet účastníčok výskumu bol vyšší ako 26.000).
Výsledok: Ženy s poruchou autistického spektra boli dvakrát náchylnejšie na vznik syndrómu polycistických vaječníkov než tie, ktoré ASD nemali. Podobný záver sa dá vyvodiť aj v opačnom prípade: syndróm polycystických vaječníkov sa dvakrát viac vyskytoval u žien s ASD než u tých, ktoré túto poruchu nemali.
Deti pacientiek so syndrómom polycystických vaječníkov mali v porovnaní s deťmi zdravých žien o 35% vyššiu pravdepodobnosť, že sa narodia s poruchou autistického spektra. Aj napriek tomu, že autizmom bývajú častejšie postihnutí chlapci, rovnaké výsledky sa v tomto prípade dostavujú aj u dievčat.
Ako sa vyhnúť najhoršiemu scenáru
Nik vám nedokáže zaručiť, že vaše dieťa bude po narodení zdravé. Aj ak máte syndróm polycystických vaječníkov, nemusí to znamenať, že by ste sa tehotenstvu mali vyhýbať ako čert krížu.
V rámci skorej diagnostiky poruchy autistického spektra Baron-Cohen navrhuje, aby sa deti pacientiek so syndrómom polycystických vaječníkov pozorne sledovali od najskorších dní. Skoré odhalenie ochorenia môže prispieť k zabráneniu spoločenských nedorozumení v neskoršom veku.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.