Hotovosť v platobnom styku stráca dominanciu
- 10:22 23.08.2018
- Bratislava
Ešte pred desiatimi rokmi bolo na Slovensku zvykom platiť za menšie nákupy prevažne hotovosťou, dnes to už neplatí.
Slováci totiž využívajú platobné karty čoraz viac aj pri menších platbách. Kým v roku 2008 bola priemerná suma nákupu zaplateného kartou 45 eur, v súčasnosti je to zhruba o 20 eur menej. "K nárastu platenia kartami prispelo najmä to, že až 92 % kariet vydaných na Slovensku je bezkontaktných. Vďaka tomu, že je možné kartou platiť bezkontaktne, a teda aj bezpečne a rýchlo, si ľudia zvykli platiť menšie sumy a zároveň platia kartami oveľa častejšie," povedala Marcela Králová, podpredsedníčka Združenia pre bankové karty (ZBK).
Platobné karty zaznamenali svoj boom aj vďaka internetu. Platí, že čím je viac e-shopov a nových možností nákupu na internete, tým je viac platieb kartami. Platba kartou má v porovnaní s hotovosťou aj podstatne viac výhod. Okrem toho, že platenie kartou je bezpečné a rýchle, práve karta ochráni pred neserióznymi obchodníkmi, ktorí napríklad namiesto značkovej veci pošlú falzifikát. A aj takúto situáciu podľa Královej môže zákazník po neúspešnej reklamácii u obchodníka reklamovať vo svojej banke, ak zaplatil kartou.
V súčasnosti je na Slovensku v obehu približne 5,2 milióna platobných kariet. To, že ľudia využívajú pri platení za nákup karty, je plusom aj pre krajinu. Pre ekonomiku každého štátu je totiž podstatný výber daní. Pokiaľ však platby prebiehajú v hotovosti, bez bločkov a potvrdení, štát môže prichádzať o peniaze, pretože obchodníci nemusia príjmy priznať.
Významnou výhodou bezhotovostného platenia pre štát je aj menšie množstvo hotovosti v obehu.
„Len vďaka platobným kartám sa na Slovensku zaplatí ročne bezhotovostne niekoľko miliárd eur. Dôležitá je aj otázka bezpečnosti. Čím viac hotovosti je v prevádzkach a aj u ľudí, tým viac stúpa riziko možných krádeží a zvyšujú sa náklady na prevoz i spracovanie hotovosti,“ doplnila Králová.
Zásoby plynu v Európe klesli pod 55 %
Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu sú už nižšie ako pod 55 %. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe.
Hlina: SPF a Lesy SR by mali vykonať pre kyberútok pasportizáciu majetku
Hlina chce materiál s výzvou predložiť na budúci týždeň na rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
KDH: Štát nepochopiteľne zlyháva vo využívaní eurofondov pre regióny
Opozičné KDH preto vyzýva vládu, aby dokázala, že to s regiónmi myslí naozaj vážne.
V rámci BRICS sa podľa Moskvy nediskutuje o vytvorení spoločnej meny
O vytvorení spoločnej meny v rámci zoskupenia BRICS sa nehovorilo a nehovorí, ale diskutuje sa o vytvorení spoločných investičných platforiem.
Demokrati: Mladým by pri kúpe prvej nehnuteľnosti pomohlo odpustenie DPH
Jedným z riešení pre občanov, ktorí si chcú kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť, by mohlo byť odpustenie dane z pridanej hodnoty (DPH) zo strany štátu.