Ako sa zachovať, keď na vás zaútočia včely alebo osy?
- 20:20 30.08.2018
- Bratislava
O tom, ako sa zachovať v prípade útoku včiel alebo ôs, ste už určite počuli mnoho. Dnes vám ponúkneme názor odborníkov a zdravotníkov na to, ako by mala vyzerať vaša záchrana z takejto situácie.
Prvé pravidlo, ktoré by ste pri nájdení včelieho alebo osieho hniezda vo vlastnej záhrade alebo na balkóne mali dodržať, je volať profesionála. Žiadny odborník na hmyz by vám neradil pokúsiť sa zbaviť sa ho svojpomocne. Keď už toto vieme, môžeme sa pozrieť na to, ako sa zachovať v prípade, že na hniezdo narazíte v prírode.
Najjednoduchším a najsamozrejmejším pravidlom ako sa vyhnúť útoku hmyzu je neprichádzať do blízkosti hniezda. Málokto si však pri prechádzke na lúke či v lese včelie alebo osie hniezdo všimne, a tak už nejeden z nás sa nechtiac ocitol vystavený útoku stoviek ostrých žihadiel. V prípade, že sa vám dosiaľ darilo vyhýbať sa takýmto situáciám, ponúkame vám návod na to, čo robiť, ak sa vám jedného dňa predsa len podarí rozzúriť žlto-čiernych útočníkov.
Britská Národná zdravotná služba (National Health Service, NHS) zdôrazňuje to, čo sa ľahko povie, ale ťažšie dodrží: „V prípade, že vás napadnú včely, osy alebo sršne, udržujte pokoj a pomaly sa vzdiaľte. Nemávajte okolo seba rukami a nesnažte sa ich zasiahnuť.“ Ak túto radu neposlúchnete, riskujete, že vás začnú považovať za väčšiu hrozbu a zaútočia agresívnejšie.
Ak by ste rukou zasiahli čo i len jednu včelu, osu alebo sršňa, ich telo začne vylučovať feromóny, ktoré k vám prilákajú ďalších jedincov. Niektoré agresívne druhy včiel (napríklad afrikanizovaná včela, známa tiež pod názvom zabijácka včela – dnes rozšírená už aj v niektorých južných častiach Severnej Ameriky) síce pre človeka nie sú natoľko nebezpečné ako klasické európske včely medonosné, no ich útoky sú oveľa agresívnejšie a vytrvalejšie.
Pred týmito včelami vás ochráni len rýchly únik do uzatvoreného prístrešku. Nepomôže vám ani to, ak sa pred nimi ukryjete vo vode, pretože vás počkajú nad hladinou. Experti odporúčajú chrániť sa pred ich útokom tak, že si prikryjete hlavu tričkom. Dajú sa zmiasť aj v presvetlených interiéroch.
Čo robiť po uštipnutí?
Žiadne uštipnutie hmyzom nie je príjemné, no k vážnejším následkom dochádza len v prípade, že ste utŕžili mnohopočetné bodnutia alebo ste alergik. Ak vás včela alebo osa ešte neuštipla a neviete, či ste alergickí, v najbližších minútach až hodinách sledujte sprievodné príznaky ako opuch v okolí očí, jazyka a hrdla, problémy s dýchaním a prehĺtaním, svrbenie, malátnosť, vyrážka, bolesť brucha, zamdlievanie, hnačka a zvracanie. Alergici by so sebou do prírody mali vždy nosiť lieky utlmujúce prejavy alergie.
Medzi ďalšie opatrenia, ktoré by ste mali dodržať ešte pred odchodom z domácnosti, patrí prikrytie odhalených častí pokožky, aplikovanie repelentu, nosenie topánok a obozretnosť v okolí kvitnúcich kvetov, kontajnerov, kompostov, stojatej vody a na miestach, kde sa podáva jedlo.
Pri pobyte v prírode sa tiež neodporúča nosiť silné voňavky a parfémy, ktoré môžeme nájsť aj v niektorých mydlách, deodorantoch a sprejoch.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.
Toto nie je láska: 2 typy správania, ktoré si mýlite s romantikou
Naozaj je to ten pravý? Alebo len mozog nie je schopný zložiť si ružové okuliare?