Ako rýchlo píšete na klávesnici? Rýchlosť vašich prstov dokáže predpovedať túto diagnózu
Výskum, ktorého výsledkom je metóda ako s 80-percentnou pravdepodobnosťou určiť prítomnosť ochorenia, podnikol sám jeho nositeľ.
Ako rýchlo dokážete písať na klávesnici? Odpovedaním na túto otázku zároveň získate prehľad o svojom zdraví. Rýchlosť strojopisu by sa totiž v budúcnosti mohla bežne používať ako diagnostický nástroj Parkinsonovej choroby.
Trasenie rúk sa objavuje zhruba u tretiny pacientov s týmto ochorením a rýchlosť, ktorou človek stláča jedlotlivé klávesy, by mohla indikovať, či je postihnutý týmto neduhom. Tento príznak sa dostavuje aj 6 rokov predtým, ako choroba prepukne.
Test dokáže odhaliť Parkinsona až na 80 percent
Vedci z Univerzity Charlesa Sturta v Queenslande (Austrália) analyzovali 76 ľudí, z ktorých 27 trpelo Parkinsonovou chorobou v miernom štádiu. 15 ďalších účastníkov trpelo trasením rúk, no Parkinsonova choroba im nebola diagnostikovaná.
Každému účastníkovi domov na klávesnicu nainštalovali program, ktorý meral ako rýchlo stláčajú jednotlivé klávesy. Táto rýchlosť sa potom porovnala so štandardnou frekvenciou písania pacientov s Parkinsonovou chorobou, čo je medzi 4 až 6 Hz. Skoré príznaky Parkinsonovej choroby sa pomocou tohto testu dali určiť u zdravých ľudí až s 80-percentnou presnosťou.
Nástroj na včasnú diagnostiku Parkinsonovej choroby
Autor štúdie Warwick Adams, ktorý je sám pacientom s Parkinsonovou chorobou, pre New Scientist uviedol: „Naším cieľom je vyvinúť široko dostupný monitorovací test pre všeobecných lekárov, ako aj pre pacientov.“
Vedci zo Spojeného neurologického centra HM CINAC v Španielsku v tejto súvislosti upozorňujú, že k traseniu rúk u pacientov s Parkinsonovou chorobou dochádza len vtedy, keď sú ruky v pokoji, a nie keď sa používajú na výkon činnosti.
Štúdia austrálskych odborníkov uzrela svetlo sveta len týždeň po tom, ako vyplávali na povrch výsledky iného výskumu, podľa ktorého stres v práci zvyšuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby, no len u mužov.
Čo sa týka žien, Parkinsonova choroba najčastejšie postihuje tie z nich, ktoré majú na starosti vedúce postavenie v zamestnaní. Tieto zamestnankyne si prácu často nosia domov, čo u nich vyvoláva ďalší stres.
Ďalšie štúdie naznačujú, že spúšťačom ochorenia by mohol byť stresový hormón kortizol, ktorý sa u pacientov s Parkinsonovou chorobou vyskytuje vo väčšom množstve.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.