Pravda alebo lož: Dokážu v nás sýtené nápoje vyvolať väčší pocit hladu?
Aj vy by ste po vypití limonády od hladu zjedli aj koňa? Odpoveď na to, prečo sa to deje, nájdete v tomto článku.
Možno aj vy ste už počuli o tom, alebo sami veríte tomu, že zo sýtených nápojov je človek hladnejší ako bez nich. Hovorí sa, že minerálka alebo limonáda zvyšuje hladinu „hormónu hladu“ grelínu v tele. Experti hovoria, že to je pravda, no pri vyhladovaní treba brať do úvahy aj ďalšie faktory. Okrem toho nedochádza k extrémnemu nárastu hormónu, ako to niektorí tvrdia.
Výskum z roku 2017, o ktorom referuje stránka Quick and Dirty Tips, hovorí, že bublinkové nápoje skutočne zvyšujú hladinu grelínu v tele.
Prvá fáza pokusu spočívala v sledovaní reakcie organizmu krýs na podávanú čistú vodu, diétnu malinovku, klasickú malinovku a malinovku, z ktorej bol odstránený plyn. Analýza preukázala, že krysy, ktoré pili sýtené nápoje, celkovo jedli viac, a tým pádom aj viac priberali. Hlodavce dokonca priberali viac aj vtedy, keď pili diétny šumivý nápoj.
Následná séria testov potvrdila, že myši, ktoré pili sýtené nápoje, mali zvýšenú hladinu grelínu.
V druhej etape pokusu vedci analyzovali údaje o životnom štýle 20 zdravých mužov vo veku od 18 do 23 rokov. Ukázalo sa, že tí z nich, ktorí pili sladenú vodu bez plynu, mali 2-krát vyššiu hladinu grelínu v organizme než tí, čo pili len čistú vodu. U tých, ktorí pili šumivé nápoje, bola jeho úroveň až 6-krát vyššia.
Iný výskum – iný výsledok
Problémom vyššie spomenutého výskumu je jedna z ďalších jeho verzií, ktorá ponúkla celkom opačné výsledky. U obéznych pacientov vo veku od 20 do 50 rokov hladina grelínu v organizme závisela od množstva kalórií v nápojoch, a nie od toho, či ide o perlivý alebo neperlivý nápoj.
Je teda nutné brať do úvahy, že hoci grelín je hormón hladu, o náš aktuálny vzťah k jedlu sa stará aj niekoľko ďalších hormónov. Jedným z nich je aj cholecystokinín (reguluje pocit sýtosti), ktorého hladina pri pokuse s krysami ostala nemenná.
Hormóny sú okrem toho len jedným z mnohých faktorov, ktoré vplývajú na subjektívny pocit hladu. Rozdiely v hladine grelínu sa nesledovali v kontexte toho, či ľudia cítili hlad po vypití šumivého nápoja, alebo koľko potom zjedli.
Čo si z toho vziať?
Po vypití šumivého nápoja sa u vás zvyšuje hladina grelínu – to je fakt. Ďalším faktom je aj to, že pitie sýtených nápojov nutne nevedie k zintenzívneniu pocitu hladu alebo priberaniu (a to najmä v krátkodobom horizonte). Vedci hovoria, že viac ako to, či pijete sýtené alebo nesýtené nápoje, hlad ovplyvňuje čas, keď jete, celková fyzická aktivita, emocionálny stav a dostupnosť jedla.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.