Dve deti strávili v džungli 16 dní. Na ich črevá to malo prekvapivý dopad
Po viac ako dvoch týždňoch sa deti vrátili do života v meste. Ako sa za tento čas zmenila ich mikroflóra?
Na svete sa nachádza obrovské množstvo ľudí, ktorí viaceré choroby pripisujú modernej dobe a zmene životného štýlu. Tvrdia, že človek by sa mal vrátiť späť do prírody, kde dokáže získať emocionálnu a zdravotnú rovnováhu, vďaka ktorej sa vyhne takým „moderným výdobytkom“, ako je depresia, stres, obezita alebo autizmus. Pravda je však taká, že tieto choroby sa nerodia vo svete dneška, ale v ľudských črevách.
Skupina piatich ľudí, vrátane dvoch detí, sa na 16 dní odobrala spolunažívať s venezuelským prastarým kmeňom Ye'kwana, a vedci v ich rozhodnutí našli skvelú príležitosť preskúmať spôsob, akým tradičné žitie mení črevnú mikroflóru.
Vedci v štúdii porovnali črevá týchto dobrodruhov s baktériami v črevách a na pokožke ľudí žijúcich v mestách. „V tejto dedine nie je žiadny trh, krčma alebo Coca-Cola. Museli tak podstúpiť radikálnu zmenu jedálnička zo spracovaných jedál na prírodnú stravu,“ vysvetlila vedúca autorka štúdie Maria Gloria Dominiguez-Bellová.
Počas viac ako dvoch týždňov sa účastníkom celkom zmenili stravovacie návyky. Každý deň jedli dvakrát: polievku a kúskami mäsa ako hlavný chod, a kúsky na škrob bohatého manioku, ktorý im dodával energiu, keď vyhladli.
Účastníci si ďalej zmenili budíky na telefónoch tak, aby ladili s biologickým rytmom dedinčanov. Umývali sa v rieke, a museli vydržať bez mydla či zubnej pasty. Počas celého ich pobytu im výskumníci odoberali vzorky baktérií z nosa, úst, pokožky a výkalov.
Vedci sa týmto krokom pokúsili overiť dávno známe tvrdenie, že ľudia žijúci v mestách majú menej rozmanitú mikroflóru ako dedinčania obklopení prírodou. Bohužiaľ, tézu sa im podarilo dokázať len u dvoch najmenších účastníkov.
„Je prekvapením, že mikroflóra dospelých sa počas ich pobytu vôbec nezmenila. Na rozdiel od toho mikroflóra detí sa obohatila o viacero druhov mikróbov.
Aj keď výsledky nenesú štatistickú závažnosť, keďže ide len o dvoch ľudí, vedci považujú tento fakt aj naďalej za zaujímavý. Deti mali len 4 a 7 rokov.“
Toto zistenie je zaujímavé preto, že doteraz sa pokladalo za fakt, že ľudská mikroflóra sa ustáli do tretieho roku života, odkedy sa nedokáže zmeniť. Rozmanitá mikroflóra je dôležitá zložka ochrany pred chorobami a čerpania živín z potravy. Štúdia chce zdôrazniť najmä to, že detská strava by mala byť bohatá na vitamíny a živiny, pretože v dospelosti sa mikroflóra zmeniť už nedá.
„Z týchto výsledkov vyplýva zaujímavá možnosť, že v črevách mestských detí, ktoré jedia viac tradičných nespracovaných jedál s malým obsahom tuku a bohatých na vlákninu, sa tvorí bohatšia mikroflóra. U dospelých pri zmene jedálnička nemusí dôjsť k zmene mikroflóry, pretože už nie je taká prispôsobivá.“
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.