Vedci vyvinuli revolučnú liečbu celiakie

Nový liek dokáže zmierniť alebo dokonca eliminovať symptómy celiakie.
Vedci z Technickej univerzity vo Viedni vyvinuli nový liek, ktorý môžu zmierniť alebo dokonca úplne eliminovať príznaky celiakie. Mal by byť k dispozícii už v roku 2021.
Celiakia je v súčasnosti veľmi rozšírená choroba, ktorá postihuje jedno až dve percentá európskej populácie. Pri tomto ochorení pacientom spôsobuje problémy lepok, bielkovina nachádzajúca sa v obilninách, ako je pšenica, jačmeň alebo raž.
Aj keď sú vo vývoji viaceré druhy liekov na celiakiu, ich nepriaznivým účinkom je negatívny vplyv na imunitný systém. Z tohto dôvodu vedci z viedenskej technickej univerzity v spolupráci so Sciotech Diagnostic Technologies GmbH vyvinuli úplne iný prístup. Namiesto vývoja lieku, ktorý zasahuje do imunitného systému, vytvorili jednoduchý lekársky výrobok, ktorý priamo napadne molekuly lepku, aby boli neškodné.
Je potrebné zablokovať lepok bez spustenia imunitného systému
"Naše telo produkuje protilátky, ktoré sa presne zhodujú s narušujúcimi antigénmi, ako kľúč k zámku. Vďaka tejto imunitnej odpovedi sú antigény neškodné," vysvetľuje profesor Oliver Spadiut na Technickej univerzite vo Viedni. "Ak sa nájde a vyrobí nový protilátkový fragment, ktorý sa pripojí a zablokuje invazívnu molekulu lepku bez spustenia imunitného systému, príznaky celiakie sa môžu potlačiť."
Cieľom výskumného projektu bolo teda vytvoriť komplex dvoch takýchto protilátkových fragmentov, ktoré obaľujú molekulu lepku na molekulárnej úrovni, takže už nemôže mať ďalšie účinky v črevách.
K tomu je potrebné určité baktérie preprogramovať tak, aby produkovali presne požadovaný fragment protilátky. "Tvorba takýchto proteínov v baktérii je veľmi komplikovaný proces," vysvetľuje Oliver Spadiut. "Ľahko sa môže stať, že proteíny nie sú zložené presne tak, ako chceme." Namiesto požadovaných fragmentov sa vytvárajú takzvané "bunkové inklúzie" - malé častice pozostávajúce z nesprávne zložených proteínov. Preto sa musel vyvinúť postup na opätovné rozloženie týchto bunkových inklúzií a získanie požadovaných proteínov z nich.
Takéto procesy, pri ktorých sa skladanie proteínov špecificky mení, ešte neboli podrobne študované a preto nie sú veľmi účinné. "Musíte presne pochopiť príslušné chemické procesy a zasiahnuť komplikovaným spôsobom," hovorí Oliver Spadiut. "Istú dobu to trvalo, ale teraz sme vyvinuli proces, ktorý sa dá ľahko reprodukovať, môže byť rozšírený až na priemyselné využitie a prináša veľmi dobrý výťažok požadovaného produktu."
V lekárňach už čoskoro
Projekt bol podporený priemyselným partnerom SCIOTEC Diagnostic Technologies GmbH, ktorý teraz prinesie nový lekársky výrobok na trh. Ako uvádza Spadiut:
"Bude to prípravok, ktorý pacienti s celiakiou môžu užívať spolu s potravinami obsahujúcimi lepok na zmiernenie celiaktických symptómov. Uvidíme, či symptómy zmiznú úplne, alebo sa len zmiernia. Presné účinky sa pravdepodobne budú líšiť od človeka k človeku. V každom prípade pevne očakávame, že výrobok bude k dispozícii v bežných lekárňach už v roku 2021."

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.