Prečo na slávnej fotografii z Mesiaca nevidno žiadne hviezdy?
- 21:46 01.10.2018
- Svet

Okolo letu na Mesiac, ktorý roku 1969 absolvovala posádka tímu Apollo 11, dodnes existuje nespočet dohadov a pochybností. Povieme vám, prečo na slávnych fotografiách a videu nežiaria na oblohe žiadne hviezdy.
20. júla 1969 astronauti z letu Apollo 11 Neil Armstrong a Buzz Aldrin po prvýkrát zišli z lunárneho modulu Eagle na povrch Mesiaca, kde zanechali svoje prvé stopy. To nás o prvom pristátí na Mesiaci učia dejiny.
Na Zemi však existuje minorita, ktorá sa nazdáva, že let na Mesiac je podvod. Konšpirační teoretici sa nazdávajú, že to, na čo sa v televízii v roku 1969 dívala snáď celá planéta, bol priamy prenos z Hollywoodskeho štúdia.
Jedným z dôvodov, prečo sa niektorým ľuďom javí pristátia na Mesiaci ako hoax, je to, že na videozázname a fotografiách, ktoré z tejto udalosti pochádzajú, v diaľke nevidno hviezdy. Ako sa mohli filmári dopustiť takej banálnej chyby?
Či už veríte tomu či onomu, pravda sa dá vysvetliť jednoducho: technika nebola nastavená tak, aby ich dokázala zaznamenať.
Tajomné pozadie fotografií a videa
Pokiaľ by ste si chceli niekoho vyfotografovať v priamom slnečnom svetle, museli by ste na fotoaparáte či mobile prispôsobiť nastavenia tak, aby bolo vášmu modelovi či modelke čo najlepšie vidno do tváre. Máte na to dve možnosti.
Môžete napríklad zvýšiť clonové číslo, čím sa zmenšuje otvor v objektíve, ktorý do fotoaparátu vpúšťa svetlo.
Máte aj ďalšiu možnosť – môžete zrýchliť uzávierku, vďaka čomu opäť dosiahnete to, že sa do výslednej fotografie premietne minimálne množstvo svetla z pozadia. Pri fotografovaní v noci by ste v oboch prípadoch museli postupovať naopak.
Čo sa dá robiť, ak na v noci fotografovaný objekt dopadá svetlo? V takomto prípade sa musíte rozhodnúť: buď sa uistíte, že to, čo fotografujete, bude nemenne stáť po celý čas, kým sa vám s pomalou uzávierkou podarí odfotiť nočnú oblohu aj s hviezdami, alebo zvolíte ostrý a prirodzene osvetlený obraz s rýchlou uzávierkou, ktorá však nedokáže zachytiť slabé svetielka na nočnej oblohe vo forme hviezd.
Rovnaké rozhodnutie stálo aj pred členmi posádky Apollo 11. Pri pohľade na oblohu z Mesiaca vidíme, že má čiernu farbu akoby bola noc, no astronauti aj modul sú osvetlené. Je to tak preto, že na Mesiaci neexistuje atmosféra, ktorá by dokázala rozptýliť slnečné lúče tak, ako sa to počas dňa deje na Zemi.
Celý záznam z pristátia na Mesiaci nájdete aj na YouTube
Tým najdôležitejším, čo bolo pri lete na Mesiac potrebné zaznamenať, bola posádka a vybavenie. Kamera bola teda nastavená tak, aby bezchybne nasnímala práve tieto prvky, a nie hviezdy.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.

Objavili sme novú farbu, hlásia vedci
Podľa vedcov ľudia podobnú farbu ešte nevideli.

Podvod s dubajskou čokoládou: Na toto si dajte pozor
Na trendovej sladkosti sa pokúšajú zarobiť aj podvodníci. Ako rozoznať podvod?