3 typy infekcií, ktoré ničia vašu štítnu žľazu
Medzi často prehliadané príčiny problémov so štítnou žľazou a autoimuntinými ochoreniami patria aj infekcie. Na tieto tri typy by ste si mali dávať obzvlášť veľký pozor.
Problémami so štítnou žľazou a autoimunitnými ochoreniami v súčasnosti trpí čoraz väčšia časť populácie. Tehotenstvo, intolerancia lepku, nedostatok vitamínu D, fajčenie, črevné ochorenia a infekcie patria medzi časté spúšťače porúch štítnej žľazy.
A práve infekcie sú často prehliadaným aspektom príčin ochorení štítnej žľazy. Medzi tri najčastejšie infekcie spojené s autoimunitným ochorením štítnej žľazy patria:
Epstein-Barrovej vírus
Tento typ vírusu spôsobuje mononukleózu známu aj ako chorobu z bozkávania, pretože je prenášaná slinami. Za normálnych okolností s ním vaše telo dokáže bojovať a imunitný systém ho udrží na uzde po celý život. Avšak u niektorých jedincov existuje genetický deficit v bunkách imunitného systému, ktoré sa pri boji s vírusom znovu aktivujú a vedú k autoimunitnej odpovedi. Vírus sa u pacientov s ťažkým imunodeficitom/imunosupresiou dáva do súvislosti s rizikom rozvoja lymfoproliferatívnych ochorení až malígnych lymfómov.
Yersinia enterocolitica
Baktériou Yersinia enterocolitica sa infikujete z kontaminovaných potravín alebo vody. Zvyčajne sa prejavuje hnačkou a žalúdočnými nevoľnosťami, s ktorými si telo vie poradiť. Avšak niekedy baktéria zostáva hlboko v črevách a spúšťa autoimunitnú reakciu. Proteínová štruktúra yersinia vyzerá rovnako ako vaše vlastné tkanivá štítnej žľazy, takže vaše telo nielenže neustále bojuje s baktériou, ale aj so štítnou žľazou.
Helicobacter pylori
Baktéria Helicobacter pylori sa nachádza v žalúdku každého človeka a je bežnou príčinou žalúdočných vredov. Pri zvýšenom strese je imunitný systém ľudí potlačený a táto oportunistická baktéria sa začne množiť a spúšťa autoimunitnú odpoveď. Táto infekcia sa najčastejšie vyskytuje pri Gravesovej chorobe, ale môže sa podieľať aj na Hashimotovej tyroiditíde. Helicobacter pylori sa môže zistiť pomocou dychového testu, z krvi alebo analýzou stolice.
Ak máte autoimunitnú chorobu štítnej žľazy, ako je napríklad Hashimotova tyreoiditída alebo Gravesova choroba, je nevyhnutné kontrolovať tieto tri infekcie. Akonáhle sa tieto infekcie vyliečia, je možné zmierniť imunitný záchvat štítnej žľazy. Pri podozrení na infekciu preto kontaktuje svojho lekára, ktorý urobí náležité testy.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.