Koľko ráz je normálne sa počas noci zobudiť?
Ako často sa môžeme počas noci zobudiť bez toho, aby sme museli hovoriť o nespavosti? Odpoveď sme získali od odborníka na spánok.
Prebudenie zo spánku uprostred noci si niekedy vôbec nepamätáme, a inokedy nám natoľko prekazí spánok, že po ňom už nevieme zaspať. Situácia sa ešte zhoršuje v prípade, že sa zobudíme niekoľkokrát za noc, a to bez akejkoľvek zjavnej príčiny.
Nočné prebúdzanie sa nie je nič jedinečné. Výskum z roku 2010 preukázal, že viac ako 30% ľudí sa v noci zo spánku prebudí viac ako trikrát za týždeň. Ďalší výskum publikovaný v Journal of Psychiatric Research zas uvádza, že ďalších 23% ľudí sa budí aspoň raz za týždeň. Aká je zdravá miera prebúdzania sa zo spánku?
Pokiaľ sa snažíte viesť zdravý život, určite viete, že plnohodnotný spánok je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Možno vás potom prekvapí, že k zdravému spánku patria aj občasné prebudenia. O tom, či máte problémy so spánkom, rozhodujú skôr ich príčiny a pravidelnosť.
„Keďže existuje obrovské množstvo vecí, ktoré nás môžu ľahko prebudiť, neexistuje konkrétne číslo, pri ktorom by odborník začal dvíhať varovný prst,“ uvádza pre magazín SELF odborník na spánok Brandon Peters. „Okrem toho je dôležité pripomenúť, že množstvo prebudení sa môže postupom nocí meniť.“
Peters ďalej približuje, že ľudia sa väčšinou budia pri striedaní jednotlivých spánkových cyklov, a preto si na to ráno často ani nespomenú. Za problém sa označuje také prebudenie, po ktorom sa človeku nedarí zaspať ani po 20-30 minútach. V tomto prípade už možno hovoriť o nespavosti. V prípade, že takéto noci u vás nie sú raritou, stojí za to zmieniť sa o tom pred svojím lekárom.
Pred návštevou ambulancie si môžete pomôcť niekoľkými spôsobmi
Ak už sa počas noci zobudíte, nech vám ani nenapadne pozerať na hodiny! Je to síce veľké pokušenie, ale ak zo spánku prebudíte aj mozog, bude vám dlhšie trvať, kým ho znovu upokojíte.
Zamyslite sa aj nad spánkovou hygienou. Spávať by ste mali v chladnom, tichom a tmavom prostredí a v pohodlnej posteli. Zvyknite si líhať a vstávať každý deň v rovnakom čase. Pred spaním, samozrejme, nepite kávu a nejedzte ťažké a mastné jedlá.
Do postele si nenoste žiadnu techniku – nebrowsujte na smartfóne alebo laptope, ani nepozerajte televízor. Pokiaľ si neviete zvyknúť na nudu pred spaním, siahnite radšej po knihe.
Doktori hovoria, že ak sa v noci budíte len preto, že vám treba ísť na toaletu, pred spaním by ste mali zmierniť príjem tekutín. Príčinou môžu byť aj ochorenia alebo niektoré lieky s močopudným vedľajším účinkom.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.