• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.1.2025Meniny má Ernest
Bratislava

Probiotiká: Kedy môžu uškodiť a aké sú riziká

  • 19:17 26.10.2018
  • Bratislava
Probiotiká: Kedy môžu uškodiť a aké sú riziká

O probiotikách sa hovorí, že podporujú dobré trávenie a celkové zdravie. No sú vhodné skutočne pre každého?

Probiotiká patria medzi mimoriadne populárne doplnky stravy, o ktorých sa hovorí, že zlepšujú zdravie čriev, liečia kožné ochorenia a zmierňujú príznaky syndrómu dráždivého čreva. Odborníci však varujú, aby sme prehodnotili mýty, ktoré sa šíria na obaloch a reklamách a poukazujú na potenciálne škodlivé účinky užívania živých baktérií.

V nedávnom článku publikovanom v časopise JAMA Internal Medicine, docent na Harvard Medical School Pieter Cohen tvrdí, že probiotiká môžu spôsobiť infekcie u tých, ktorí majú zle fungujúci imunitný systém. Tiež poukazuje na to, že mnohé z uvedených výhod nie sú dostatočne podporené vedeckými štúdiami a ich účinky sú spochybňované.

Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o probiotikách.

Čo sú to probiotiká?

Sú to baktérie, ktoré sa vyskytujú v potravinách, ako je jogurt, syr, kimchi a kyslá kapusta. Svetová zdravotnícka organizácia definuje probiotiká ako "živé mikroorganizmy, ktoré pri podávaní v primeraných množstvách poskytujú hostiteľovi zdravotné výhody".

Sú najčastejšie užívané vo forme kapsúl ako potravinové doplnky a predpokladá sa, že obnovujú prirodzenú rovnováhu baktérií v črevách najmä po obdobiach ochorenia, kedy antibiotiká môžu podráždiť žalúdok a črevá. Existujú rôzne typy baktérií, ktoré sú klasifikované ako probiotiká, medzi ktoré patrí laktobacilus, bifidobakterium a saccharomyces boulardii.

Aké sú ich výhody?

Vzhľadom na to, že je vedecky preukázané, že probiotiká zlepšujú zdravie čriev, môžu pomôcť ľuďom s gastrointestinálnymi poruchami, ako je syndróm dráždivého čreva a zápcha. Môžu tiež pomôcť znížiť nadúvanie a plynatosť.

Niektoré štúdie tvrdla, že probiotiká môžu pomôcť pri boji s hnačkou, aj keď neexistujú dostatočné dôkazy na podporu tohto tvrdenia.

Expertka na výživu Rhiannon Lambert uviedla pre The Independent,že probiotiká môžu byť užitočné pre niektorých ľudí zvlášť po chorobe, ale existuje len málo dôkazov o tom, že by pomáhali s liečbou ekzému a stresu. TIež poukazuje na to, že rôzne typy probiotík môžu mať rôzne výhody:

"Dôležité je, že pravdepodobne existujú významné rozdiely medzi probiotikami farmaceutickej triedy, ktoré sú sľubné v klinických štúdiách a tými, ktoré sa nachádzajú v nápojoch, jogurtoch a doplnkoch z obchodov.”

Aké sú riziká?

Zatiaľ čo ich výhody boli spochybnené, existuje len málo dôkazov o ich škodlivých vedľajších účinkoch. Sú preto bezpečné u všetkých ľudí so zdravým imunitným systémom.

Pretože probiotiká sú klasifikované ako potravinové doplnky, na rozdiel od liekov nepodliehajú rovnakým regulačným postupom. To znamená, že si nikdy nemôžete byť na 100% istí, že doplnok, ktorý užívate, obsahuje dostatočné množstvo baktérií, aby mal účinok. Niektoré probiotické produkty nemusia obsahovať ani baktérie uvedené na štítku.

Pre koho sú teda vhodné?

Ak máte zdravý imunitný systém, u probiotík vám takmer nič nehrozí. Je vhodné ich užívať po liečbe antibiotikami, aby ste si doplnili baktérie v črevách, ktoré ste po liečbe stratili. Ak vás však trápia choroby, ako je ekzém, Crohnova choroba, vulvovaginálna kandidóza a pneumónia, dôkazy o účinnosti probiotík na ich liečbu boli buď príliš malé, alebo príliš nekvalitné.

Zdroj: Info.sk, TM, jamanetwork.com, independent.co.uk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

VČERA - 21:30Zdravie

Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

VČERA - 21:00Zdravie

Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.