Hormonálna nerovnováha: 9 vecí, ktoré ju spôsobujú
Nesprávne návyky dokážu negatívnym spôsobom ovplyvniť hladinu hormónov v tele.
Štítna žľaza aj napriek svojej malej veľkosti riadi veľa procesov v našom tele vrátane metabolizmu. Ak nefunguje správne, môže produkovať viac alebo menej hormónov, než telo potrebuje. V oboch prípadoch môžu ľudia zaznamenať nepríjemné zmeny: náhle zmeny hmotnosti, výkyvy nálady, problémy s pokožkou a dokonca aj rakovinu prsníka.
Poďme sa teda pozrieť, aké zlé návyky môžu ovplyvniť našu štítnu žľazu a zmeniť hladinu hormónov v tele.
Zažívate priveľa stresu
Stres ovplyvňuje všetky vaše telesné systémy, vrátane endokrinného. Ak ste v neustálom napätí, štítna žľaza nepracuje správne a produkuje príliš veľa, alebo príliš málo hormónov. Ak ste už mali problémy so štítnou žľazou, stres môže viesť k záchvatu paniky, alebo k strate pamäti. Nedostatok spánku a stresujúca práca tiež patria medzi rizikové faktory.
Je preto potrebné dopriať si dostatok spánku, veľa chodiť a cvičiť. V niektorých prípadoch je lepšie obrátiť sa na psychológa: pomôže vám vyrovnať sa so stresovými situáciami.
Neprijímate dostatok tukov
Nízkotučná strava vám pomôže schudnúť, ale mnohí ľudia prestávajú konzumovať nielen tie zlé tuky, ale aj tie dobré, ktoré sú mimoriadne dôležité pre náš mozog a štítnu žľazu. Užitočné tuky sa nachádzajú v olivovom a ľanovom oleji, vajciach, mliečnych výrobkoch, mäse, rybách a pšeničných klíčkoch. Preto by ste tieto potraviny nemali vynechávať zo svojho jedálnička.
Jete priveľa sójových výrobkov
Sója obsahuje veľa užitočných látok, vitamínov a dokonca môže nahradiť produkty živočíšneho pôvodu. Ale nedoporučuje sa jesť príliš veľa sójových výrobkov, pretože zhoršujú absorpciu jódu, čím spomaľujú funkciu štítnej žľazy.
Namiesto sóje si preto pridajte do stravy ďalšie produkty obsahujúce jód: zelenina, ovocie, bobuľové ovocie a morské plody. Brusnice, krevety, slávky, chobotnice a morské ryby sú najlepšími priateľmi štítnej žľazy.
Jete priveľa kapustovitej zeleniny
Vedci z Oregonskej štátnej univerzity zistili, že surová kapustovitá zelenina ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy. Obsahuje totiž glukozinoláty, ktoré obsahujú dusík a síru (preto sú tieto druhy zeleniny mierne horké). Keď sa tieto prvky dostanú do nášho tela, ovplyvňujú našu štítnu žľazu a môžu dokonca spôsobiť nevoľnosť. Je lepšie jesť zeleninu, ako je repa, paradajky a zeler.
Fajčenie
Fajčenie nemá vplyv len na naše pľúca. Rôzne štúdie ukazujú, že je tiež zlé pre štítnu žľazu. Tabak postupne spôsobuje nadmernú produkciu hormónov štítnej žľazy. Navyše dym obsahuje toxíny, ktoré naše telo dokáže úplne odstrániť až po šiestich dňoch.
Priveľa produktov, ktoré obsahujú kofeín
Káva a silný čaj obsahujú kofeín, ktorý zvyšuje množstvo kortizolu v tele. Tento stresový hormón ovplyvňuje štítnu žľazu a náš metabolizmus sa zhoršuje. Vedci stále vedú debaty o množstve kávy, ktoré neovplyvní naše zdravie. Majte na pamäti, že výrobky ako čokoláda, kola a energetické nápoje tiež obsahujú kofeín.
Potraviny s vysokým glykemickým indexom
Glykemický index hodnotí uhľohydrátové potraviny na základe ich okamžitého účinku na hladinu cukru v krvi. Vysoký glykemický index znamená, že proces rozpadu cukru je príliš rýchly. Medzi tieto potraviny patria sladkosti, pečivo, cestoviny a biela ryža. Obsahujú obrovské množstvo sacharidov a ovplyvňujú proces absorpcie jódu, čím sa zhoršuje aj zdravie štítnej žľazy.
Jete priveľa masla a margarínu
Ľudia, ktorí majú radi maslo, by mali byť naozaj opatrní. Tento produkt je na zozname potravín s vysokým obsahom cholesterolu. Cholesterol ovplyvňuje hladinu lipidov a funkciu štítnej žľazy. Napriek tomu sa neodporúča úplne prestať jesť potraviny obsahujúce živočíšne tuky. Napríklad maslo je zdrojom selénu a vitamínu D.
Pokiaľ ide o margarín, je lepšie sa tomuto produktu vyhnúť. Vyrába sa z trans-tukov, ktoré poškodzujú naše endokrinné a kardiovaskulárne systémy a vedú k obezite.
Alkohol
Alkohol je schopný zvýšiť alebo znížiť sekréciu pankreasu. V oboch prípadoch sa to prejaví na tele: ženy začnú mať menštruačné problémy a muži začínajú trpieť nízkym libidom. Problémy štítnej žľazy majú tiež negatívny vplyv na vegetatívny nervový systém a môžu viesť k trasu, tachykardii, poruchám čriev, výkyvom nálady a ďalším nepríjemným príznakom.
Ak vaša štítna žľaza nefunguje správne a produkuje nadmerné množstvo hormónov, proces syntézy dehydrogenázy sa spomaľuje. Preto sa zvyšuje vplyv alkoholu na telo.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.