• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
21°Bratislava

SaS: Preferujeme celoročné zachovanie letného času

  • 12:45 29.10.2018
  • Bratislava
SaS: Preferujeme celoročné zachovanie letného času

Opozičná SaS preferuje, aby po zrušení striedania času ostal na Slovensku letný čas, ale bude záležať aj od zvoleného časového pásma okolitých krajín.

Uviedol to líder strany Richard Sulík s odkazom na celoeurópsky prieskum verejnej mienky, podľa ktorého sa pre zachovanie letného času vyslovilo 56 percent respondentov.

SaS víta otvorenie otázky povinného striedania času a návrh Európskej komisie na vrátenie tohto rozhodnutia do rúk členským štátom považuje za pozitívny krok zo strany Komisie, ktorá týmto rozhodnutím vypočula hlas verejnosti. Avšak rozhodnutie o tom, ktorý čas si ponecháme, nepatrí do právomocí EÚ. Po odhlasovaní príslušnej smernice na európskej úrovni sa iba zruší striedanie času, ale rozhodnutie o celoročnom časovom pásme ostáva v rukách Slovenskej republiky,“ upozorňujú liberáli s tým, že Slovensko by malo sledovať postoj okolitých krajín V4, Rakúska či Nemecka, ale aj vypočuť pripomienky občanov.

Návrh Komisie teraz poputuje na pripomienkovanie a schválenie Európskemu parlamentu a Rade, pričom celý proces schvaľovania môže trvať niekoľko mesiacov. Sulík sa stal v Európskom parlamente tieňovým spravodajcom tohto návrhu vo vedľajšom výbore a bude tak súčasťou rokovaní o harmonograme a detailoch zrušenia striedania času.

Posledná povinná zmena na letný čas by mala prebehnúť v nedeľu 31. marca 2019. Po tomto dátume by členské štáty, ktoré by chceli trvalo zaviesť zimný čas, mohli vykonať poslednú sezónnu zmenu času v nedeľu 27. októbra 2019. Po tomto dátume by už sezónna zmena času viac nebola možná. Tento harmonogram je podmienený tým, že Európsky parlament a Rada prijmú návrh Komisie najneskôr do marca 2019.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dopravnú nehodu štvorkolky neprežil 55-ročný muž

Dopravnú nehodu štvorkolky neprežil 55-ročný muž

DNES - 12:28Domáce

Dopravnú nehodu na štvorkolke v nedeľu (27. 4.) na miestnej komunikácii v Červenom Kameni v okrese Ilava neprežil 55-ročný muž, jeho 34-ročná spolujazdkyňa sa zranila.

PS: Slovensko je izolované, jediným spojencom premiéra je Viktor Orbán

PS: Slovensko je izolované, jediným spojencom premiéra je Viktor Orbán

DNES - 12:25Domáce

Slovensko je izolované, premiér SR Robert Fico (Smer-SD) nemá takmer žiadnych medzinárodných partnerov, jediným je maďarský premiér Viktor Orbán.

Polícia zasahovala pri požiari bytu v bratislavskej Petržalke

Polícia zasahovala pri požiari bytu v bratislavskej Petržalke

DNES - 11:07Domáce

Bratislavskí policajti v pondelok ráno zasahovali spolu s hasičmi na Fedinovej ulici v mestskej časti Petržalka. V byte na piatom poschodí vypukol požiar.

Premiér: V utorok odcestuje na neformálnu návštevu Spojeného kráľovstva

Premiér: V utorok odcestuje na neformálnu návštevu Spojeného kráľovstva

DNES - 11:07Domáce

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v utorok (29. 4.) na neformálnu návštevu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. TASR o tom informoval Úrad vlády (ÚV) SR.

SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy pre Putina, verejnosť má možnosť napísať ich

SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy pre Putina, verejnosť má možnosť napísať ich

DNES - 10:33Domáce

Opozičná SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy určené pre ruského prezidenta Vladimira Putina, verejnosť má možnosť napísať ich.