Prezidentskú kandidátku Čaputovú podporia osobnosti spojené s novembrom '89

V čase, keď práve títo jej podporovatelia stáli na námestiach, mala Zuzana Čaputová 16 rokov.
Prezidentskú kandidátku Zuzanu Čaputovú (Progresívne Slovensko) podporia viaceré osobnosti spojené s novembrom '89. Medzi nimi je napríklad Čech Michael Kocáb, Peter Tatár, Anton Popovič či Mikuláš Huba, informovali o tom v stredu počas tlačovej konferencie v Bratislave.
Podporu prezidentskej kandidátke vyslovil Popovič, ktorý sa s ňou stretol už počas „kauzy pezinskej skládky“. Poznamenal, že už ako občianska aktivistka dokázala bez moci a prostriedkov za 15 rokov zvíťaziť nad vôľou štátnych orgánov. Podľa neho v súčasnosti potrebujeme ľudí, ktorí pomôžu ozdraviť našu krajinu.
„Zvykli sme si, že v prezidentskom kresle sedí vždy človek, na ktorého sa môžeme, čo sa týka etiky a moderného rozvoja, spoľahnúť,“ povedal Tatár, ktorý je známy aj ako ochranár. Ako doplnil, práve preto podporil Čaputovú, ktorá podľa neho takouto osobnosťou je.
Podľa prezidentskej kandidátky v čase, keď práve títo jej podporovatelia stáli na námestiach, mala ona 16 rokov. „Bola som mladá na to, aby som vám mohla pomôcť, ale dosť vnímavá na to, aby som chápala, že išlo o veľa. Som jedna z tých, ktorá sa vďaka vám mohla dostať na vysokú školu a doštudovať ju,“ poznamenala Čaputová. Ako doplnila, aj vďaka týmto mužom mohla slobodne vyjadrovať svoje názory, spoznávať svet a žiť bez perzekúcií za svoje presvedčenie.
Čaputová poukázala na to, že je potrebné sa postaviť za slušnosť, ľudskosť a spravodlivosť. „Znovu prichádzame k zastrašovaniu a šikane mladých ľudí, ktorí pomenovali zlo, a k spochybňovaniu ich čistých úmyslov,“ povedala kandidátka na prezidentku. Poznamenala, že chce pokračovať v tom, čo práve aj títo muži začali, aby deti žili v krajine, o ktorej kedysi snívali aj jej podporovatelia.
Do boja o Prezidentský palác sa už chce zapojiť viac ako desať záujemcov, ktorí oznámili zbieranie podpisov potrebných na kandidatúru. Nateraz sa ohlásili napríklad Béla Bugár (Most-Híd), Radovan Znášik, Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik), Eduard Chmelár (politický analytik), Robert Mistrík (vedec), Zuzana Čaputová(Progresívne Slovensko), Milan Krajniak (Sme rodina), Oskar Fegyveres (svedok únosu prezidentovho syna Kováča ml.), Marian Kotleba (ĽSNS), František Mikloško (expolitik KDH), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody), Bohumila Tauchmannová, Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu SR) či dramaturgička a riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová.
Záujemcovia o palác môžu kandidovať, ak splnia zákonné podmienky. Za prezidenta možno podľa zákona zvoliť každého občana SR s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý má v deň voľby aspoň 40 rokov. Kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, a to na základe petície podpísanej najmenej 15.000 občanmi. Prezidentské voľby budú na jar 2019. Termín vyhlasuje predseda Národnej rady SR.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.

Krajčí sa pýta na financovanie a hľadanie personálu do novej národnej nemocnice
Exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady SR za hnutie Slovensko Marek Krajčí má výhrady k financovaniu a hľadaniu personálu do plánovanej novej národnej nemocnice v Bratislave.

PS spolu s opozičnými stranami organizuje 8. mája zhromaždenia
Vo viacerých mestách na Slovensku sa 8. mája budú konať zhromaždenia.