Káva vás ochráni pred Alzheimerovou chorobou. Musí však mať takúto chuť

Vďaka zlúčeninám zvaným fenylindány vás môže káva pomôcť chrániť pred demenciou.
Pitie kávy vás môže ochrániť pred Alzheimerovou aj Parkinsonovou chorobou, tvrdí nový výskum. Štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Neuroscience skúmala zlúčeniny v káve nazývané fenylindány, ktoré môžu pomôcť chrániť pred demenciou. Vyššie hladiny fenylindánov typicky spôsobujú väčšiu horkosť kávy.
Spoluautor štúdie Donald Weaver povedal:
"Zdá sa, že konzumácia kávy má určitú koreláciu so znížením rizika vzniku Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby. Ale chceli sme prešetriť, prečo to tak je - ktoré zlúčeniny sú v tom zahrnuté a ako môžu ovplyvniť pokles kognitívnych funkcií spojený s vekom."
Štúdia skúmala interakciu fenylindanov s dvoma proteínmi, ktoré sú rozhodujúce pre rozvoj Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Výsledky ukázali, že fenylindány inhibujú beta amyloidné a tau proteíny.
Káva musí byť horká, no nemusí obsahovať kofeín
Vedci tiež porovnávali kávové zrná pražené dotmava, ľahšie pražené a bezkofeinové kávy. Zistili, že čím boli kávové zrná tmavšie, tým bolo množstvo fenylindanov väčšie. Káva s najviac horkou chuťou je preto pre nás najviac prospešná.
Kofeín však pri tom nezohrával žiadnu úlohu. Ako vysvetľuje prvý autor štúdie Ross Mancini, káva z tmavých zŕn má rovnaký účinok, či už je s kofeínom alebo bez. Vedci zistili, že ochranný účinok kávy nebol spôsobený kofeínom. Weaver povedal, že hlavnou výhodou je, že káva je prírodná plodina:
"Matka Príroda je oveľa lepším chemikom ako my a je schopná tieto zlúčeniny vyrábať. Ak máte komplikovanú zlúčeninu, je lepšie ju pestovať v plodine, zbierať ju, rozdrviť a extrahovať, než sa ju pokúšať vyrobiť. "

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.