Čo znamená, keď vám v spánku tečú sliny a ako to zastaviť
Existuje niekoľko príčin, prečo slintáte počas spánku, pričom niektoré z nich súvisia s ochoreniami.
Raz za čas sa snáď každému z nás stane, že mu počas spánku vytečú sliny z úst. Vedeli ste však, že keď sa tento jav vyskytuje pravidelne a nadmerne, môže to byť znakom ochorenia alebo nejakej poruchy v tele? Poďme sa pozrieť, aké sú dôvody, prečo v spánku slintáte a ako to môžete zmierniť alebo zastaviť.
Prečo slintáme?
Počas spánku sú naše tvárové svaly, rovnako aj prehĺtací reflex úplne uvoľnené. Vzhľadom k tomu, že sliny sa v ústach nahromadia, keď spíme, môžu nám začať pomaly tiecť, pretože uvoľnené tvárové svaly môžu viesť k mierne otvoreným ústam. Preto nám ostane pod hlavou mokrý vankúš, na ktorom nie je veľmi pohodlné spať.
Nadmerné slinenie alebo hypersalivácia môže byť znakom neurologického ochorenia alebo upchatia nosových dutín. Tiež ľudia, ktorí už mali problémy, ako je mŕtvica, majú tendenciu slintať častejšie a nadmerne.
Ako znížiť alebo zastaviť slintanie
1. Vyčistite si dutiny
Jedným z hlavných dôvodov slintania je upchatý nos, ktorý spôsobuje, že osoba dýcha cez ústa. Odblokovanie nosových dutín môže byť dobrou cestou k tomu, aby ste každý večer nemali mokrý vankúš. Tu sú niektoré spôsoby, ktoré môžu pomôcť uvoľniť vaše dutiny:
- horúca sprcha uvoľní nos a umožní normálne dýchanie v noci
- éterické oleje, najmä tie, ktoré obsahujú eukalyptus, vám pomôžu dýchať a tiež lepšie spať
- Prírodné nosové kvapky a konvičky na výplach vám môžu tiež pomôcť
- Tiež sa snažte čo najrýchlejšie vyliečiť akékoľvek nosové infekcie. V opačnom prípade by ste mohli skončiť s rôznymi komplikáciami
2. Zmeňte polohu
Najmenšie riziko vytekania slín z úst máte pri polohe na chrbte. Naopak, ak spíte na boku alebo na bruchu, nahromadené sliny pravdepodobne vytekajú z úst a na vankúš.
3. Absolvujte vyšetrenie na spánkové apnoe
Spánkové apnoe je závažná porucha, ktoré spôsobuje problémy s dýchaním počas spánku, čo vedie neustálemu prerušovaniu spánku a potictom únavy ráno po prebudení. Medzi hlavné príznaky patrí slitnanie a chrápanie. Ak máte akékoľvek podozrenie, že máte túto poruchu, kontaktujte svojho lekára. Pamätajte, že faktory ako fajčenie a obezita zvyšujú riziko vzniku tejto poruchy a všeobecne problémov s dýchaním.
4. Používajte špeciálne pomôcky
Po konzultácií s lekárom si môžete zadovážiť pomôcky, ktoré znižujú slintanie. Môžu to byť rôzne zubné zariadenia, ktoré vám pomôžu lepšie zavrieť ústa alebo prehĺtať, vďaka čomu sa lepšie vyspíte.
5. Uistite sa, že užívate správny liek
Ak užívate akýkoľvek liek, uistite sa, že nespôsobuje nadmerné slinenie. Niektoré antibiotiká môžu napríklad spôsobiť hypersaliváciu a môžu byť dôvodom, prečo v noci slintáte.
6. Dajte si vyššie hlavu
Udržiavanie hlavy vo vyššej pozícii na vankúši môže znížiť slintanie. Uistite sa, že váš vankúš je dostatočne hrubý a pohodlný.
7. Zvážte operáciu
Niekedy lekári môžu odporučiť operáciu a odstránenie slinných žliaz. Zvyčajne sa to stane, keď za hypersaliváciou stoja závažné neurologické problémy. Samozrejme, predtým by ste mali vyskúšať menej invazívne metódy a operácia by mala byť posledná možnosť.
Stáva sa vám často, že v noci slintáte? Vyskúšate niektoré z odporúčaní v článku? Napíšte nám v komentároch!
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.