Časté pomočovanie a nárast agresie: O týchto dôsledkoch zmeny klímy ste ešte nepočuli
- 20:11 21.11.2018
- Manoa

Skleníkové plyny ovplyvňujú ľudský život až 467 spôsobmi. Je prirodzené, že o mnohých z nich ste ešte nepočuli.
Vedci evidujú až 467 spôsobov, akými sa skleníkové plyny podieľajú na zmene ľudských životov. Jedným z najneočakávanejších z nich je napríklad čoraz vyšší počet ľudí, ktorí sa v noci pomočujú a zamorenie niektorých častí sveta kliešťami, hadmi a hrabošmi.
Invázia škodcov a agresívnejšie deti
Vedecký tím z Havajskej univerzity v meste Manoa sa pozrel na tisícku štúdií o zmene podnebia, a okrem zvýšeného počtu záplav, sucha, požiarov a hurikánov, ktorým sa nevyhnú chudobní ani bohatí, poznamenal, že by sme sa mali pripraviť napríklad aj zmeny v správaní zvierat.
V praxi to znamená, že kvôli stúpajúcim teplotám sa slimáky usadia aj v tých oblastiach, ktoré pre ne dodnes boli príliš chladné. Do roku 2100 taktiež pocítime zvýšený počet hadov a kliešťov.
Zaujímavosťou je, že v roku 2007 Švédsko postihla invázia hrabošov. Biológovia a klimatológovia ju prisúdili nadpriemerne teplej zime, a v najbližšom období by k takýmto pohromám mohlo dochádzať častejšie.
Klimatické zmeny negatívne poznačia aj na ľudské zdravie. Vedci dospeli k záveru, že teplejšie podnebie bude viesť k zvýšeniu počtu ľudí, ktorí sa v noci pomočujú. V minulosti sa totiž dokázalo, že u tehotných žien vystavených častým povodniam častejšie dochádza k pôrodu detí s poruchami močového mechúra. Tieto deti sa tiež správajú agresívnejšie k svojim rovesníkom.
Bohatstvo nikoho nezachráni
Vyššiemu riziku klimatických katastrof budú čeliť rovnako chudobní aj bohatí, a to najmä obyvatelia tropických pobrežných oblastí. Napríklad sa predpokladá, že v roku 2100 New York postihnú až 4 klimatické katastrofy. Sydney a Los Angeles v tomto roku zasiahnu tri katastrofy naraz a v Brazílii ich môže byť až 5. Británii bude chýbať pitná voda už v roku 2095.
Štúdia obsahuje aj naliehavé varovanie: „Naša analýza dokazuje, že prebiehajúca zmena podnebia v budúcnosti vystaví ľudstvo väčším hrozbám, ktoré sa môžu ešte zhoršiť, ak včas nezredukujeme emisie skleníkových plynov.“
Ako ďalej zdôrazňujú klimatológovia, nahromadenie prírodných katastrof nie je niečo, na čo by sme sa v budúcnosti mali pripraviť. Príroda devastuje Zem už aj v tomto období. Svedčia o tom napríklad extrémne suchá na Floride a rozsiahly požiar v Kalifornii, ku ktorým došlo v roku 2018.
„Štúdia je usvedčujúcim dôkazom o prekresľovaní mapy v dôsledku klimatických zmien. Údaje len podčiarkujú početné nebezpečenstvá, ktorým ľudstvo bezprostredne čelí, a akútnu potrebu zmeny.“

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.