Ako znížiť riziko posttraumatickej stresovej poruchy a depresie

Riziko depresie a posttraumatickej stresovej poruchy u veteránov bolo možné znížiť o 50%.
Osobný kontakt s niekým aspoň niekoľkokrát týždenne znižuje riziko depresie o 50%. Zistila to štúdia vojnových veteránov publikovaná v časopise Journal of Affective Disorders. Kontakt tvárou v tvár tiež znížil príznaky posttraumatickej stresovej poruchy o 50% u účastníkov štúdie, ktorí slúžili v armáde.
Osobný kontakt je najdôležitejší
Zistenia naznačujú, že sociálne vzťahy môžu priamo ovplyvniť duševné zdravie. Sociálna podpora je častým prostriedkom, ktorým psychológovia riešia problémy duševného zdravia.
Predchádzajúce výskumy nám hovoria, že osobný kontakt môže znížiť symptómy depresie. Najnovšie výsledky pochádzajú z online prieskumu 587 vojnových veteránov.
Sociálne siete však nezaberajú
Socializácia na Facebooku však nebola spojená s poklesom ani zvýšením rizika depresie. Štúdia uvádza, že sociálne médiá neposkytujú žiadnu ochranu pred problémami duševného zdravia.
Alan Teo, hlavný autor štúdie, povedal:
"Keď sa pozrieme na porovnanie času stráveného socializáciou na Facebooku versus tvárou v tvár, je to čas strávený osobne s našimi priateľmi a rodinou, na ktorom pravdepodobne najviac záleží pri zmierňovaní príznakov depresie a posttraumatickej stresovej poruchy u veteránov."

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.