Lavrov: Spojené štáty vnímajú Islamský štát takmer ako spojenca
- 16:42 24.11.2018
- Moskva

Spojené štáty vnímajú teroristickú organizáciu Islamský štát (IS) takmer ako spojenca v boji proti sýrskej vláde, vyhlásil v sobotu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Podľa neho ministerstvo zahraničných vecí USA tvrdí, že IS nebol zatiaľ porazený a že zmena režimu v Sýrii je hlavnou predbežnou podmienkou porážky tejto organizácie.
„Myslím si, že Američania vnímajú IS ako ospravedlnenie svojej vojenskej prítomnosti v Sýrii a takmer ako spojenca v boji proti sýrskym úradom,“ citovala šéfa ruskej diplomacie agentúra TASS.
„Hlavnou úlohou (Washingtonu) je teraz skôr opäť zmena režimu, než porážka IS,“ povedal Lavrov a poznamenal, že USA zjavne mali „svoju tajnú agendu v Sýrii“.
Podľa Lavrova IS utrpel drvivú porážku na území, ktoré kontroluje sýrska vláda, ale niektoré ohniská odporu v krajine zostali.
„Hlavná pevnosť IS sa nachádza na území ovládanom Spojenými štátmi,“ spresnil.
„V oblasti Tanf, kde sú Spojené štáty absolútne nelegitímne, vznikla zóna, ktorú ovládajú a vnútri ktorej sa nachádza neslávne známy utečenecký tábor Rukban. Vnútri tejto 55-kilometrovej zóny sa nachádza niekoľko tisíc militantov, ktorých Spojené štáty z nejakého dôvodu považujú za skupinu osôb s nedotknuteľným postavením,“ dodal Lavrov.
Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov už v decembri 2017 tvrdil, že hlavné sily teroristickej organizácie Islamský štát utiekli po porážke v Sýrii do Líbye a juhozápadnej Ázie a že niekoľko stoviek ďalších teroristov následne podstúpilo výcvik na americkej vojenskej základni Tanf, juhovýchodne od rovnomenného mesta.
„Táto základňa na juhu Sýrie sa nachádza v oblasti s perimetrom 55 kilometrov. Leží na hraniciach Sýrie, Jordánska a Iraku. Podľa kozmickej rozviedky a iných zdrojov sa tam nachádza skupina militantov. V skutočnosti tam cvičia,“ uviedol vtedy šéf ruského generálneho štábu.
Totálnu porážku IS na oboch brehoch rieky Eufrat v Sýrii oznámil 6. decembra 2017 ruský prezident Vladimir Putin. O päť dní neskôr nariadil stiahnutie ruských síl zo Sýrie, ktoré bolo vyhlásené za dokončené 22. decembra. Rusko si v Sýrii ponechalo okrem iného námornú základňu Tartús a leteckú základňu Humajmím.

Sme pripravení na mierové rokovania v akejkoľvek podobe, tvrdí Ukrajina
Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

Podozrivý z vraždy lekára v ambulancii je člen väzenskej stráže
Tridsaťpäťročný príslušník poľskej väzenskej stráže je podozrivý z vraždy lekára v Univerzitnej nemocnici v Krakove.

Covid nemusel vzniknúť v Číne. Toto tvrdí nová správa
Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

Nepál sa chystá obmedziť počet povolení pre výstup na Mount Everest
Nepál by mal vydávať povolenia pre výstup na Mount Everest len horolezcom, ktorí zdolali aspoň jeden zo sedemtisícových vrcholov v tejto himalájskej krajine.

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine
Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.