• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
22°Bratislava

Hrnko: Pre politikov je významné, aby dostávali správne informácie a koncepcie

  • 10:45 04.12.2018
  • Bratislava
Hrnko: Pre politikov je významné, aby dostávali správne informácie a koncepcie

Geografický priestor a politika sú veľmi zaujímavé nielen pre verejnosť a spravodajskú komunitu, ale aj pre historikov. Uviedol to v utorok na úvod XII. medzinárodného sympózia Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS).

Geopolitika a spravodajské služby sú veci, ktoré podľa Hrnka zaujímajú, prirodzene, nielen bývalých a súčasných spravodajcov, politikov, ale aj verejnosť. Pre politikov je veľmi významné, aby dostávali správne koncepcie, keďže sa musia rýchlo rozhodovať.

Spravodajské služby musia robiť vždy to, čo je ich poslaním. Musia geopolitiku brať do svojho zorného uhľa, aby informácia, ktorú odovzdávajú svojim príjemcom, bola plnohodnotná, a nie vytrhnutá z konceptu.

Tento rok sa sympózium uskutočňuje v Bratislave na tému „Spravodajské služby a geopolitika“ a vystúpia na ňom viacerí hostia zo Slovenska a zo zahraničia - USA, Veľkej Británie a Českej republiky.

Bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Juraj Kohutiar vystúpi s príspevkom na tému „Veľká hra geopolitiky a spravodajstva“ a bývalý veľvyslanec SR pri NATO, v USA a v Maďarsku Rastislav Káčer zase na tému „Slovensko v geopolitickom kontexte najbližších rokov“.

Medzi inými je pozvaný aj Marc Ellenbogen, bývalý podpredseda Demokratickej strany (USA) a veľvyslanec USA v Bulharsku a prezident Prague Society. Ten vystúpi na tému „Ďalšie kroky voči autokratom – Putin, Xi, Erdogan, Orban, ... Čo sa deje na Slovensku?“.

Sympózium, na ktorom sa zúčastňuje necelých 100 hostí (bývalých dôstojníkov a veľvyslancov) otvoril nový predseda ABSD Jaroslav Gofjár. „Téma utorkového sympózia je zložitá,“ povedal.

Doteraz ABSD do mája tohto roku zastával 12 rokov bývalý šéf rozviedky SIS Igor Cibula.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šeliga má čeliť obvineniu zo strany polície

Šeliga má čeliť obvineniu zo strany polície

DNES - 16:35Domáce

Podpredsedu strany Demokrati mali obviniť pre prečin podnecovania.

Fico s Orbánom podpísali memorandum, na tomto sa dohodli

Fico s Orbánom podpísali memorandum, na tomto sa dohodli

DNES - 16:09Domáce

Premiéri Maďarska a Slovenska v Bratislave podpísali memorandum.

Šutaj Eštok: Počas náborovej kampane sa do polície prihlásilo už vyše 2500 ľudí

Šutaj Eštok: Počas náborovej kampane sa do polície prihlásilo už vyše 2500 ľudí

DNES - 16:08Domáce

Počas aktuálnej náborovej kampane sa do polície prihlásilo už viac ako 2500 záujemcov.

Šaško: Toto je jedna z najväčších hrozieb verejného zdravotníctva

Šaško: Toto je jedna z najväčších hrozieb verejného zdravotníctva

DNES - 14:55Domáce

Minister zdravotníctva reagoval na zistenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Pre mimoriadnu situáciu vyšlú do Tatier vojakov

Pre mimoriadnu situáciu vyšlú do Tatier vojakov

DNES - 14:30Domáce

Ministerstvo životného prostredia SR od pondelka začína spolu s Ozbrojenými silami SR monitoring výskytu medveďov vo Vysokých a Nízkych Tatrách.