• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 26.4.2025Meniny má Marek
12°Bratislava

Prieskum: Ľudia vidia okolo seba viac korupcie, viac by jej aj nahlásili

  • 7:48 09.12.2018
  • Bratislava
Prieskum: Ľudia vidia okolo seba viac korupcie, viac by jej aj nahlásili

Ukázal to prieskum agentúry Focus pre Nadáciu Zastavme korupciu pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii, ktorý pripadá na 9. decembra. TASR o tom informovala komunikačná manažérka Nadácie Zastavme korupciu Lucia Pazičová.

Podľa polovice obyvateľov Slovenska miera korupcie v krajine za posledných päť rokov narástla, iba každý desiaty vidí jej pokles. No v porovnaní so situáciou pred rokom mierne stúpol podiel ľudí, ktorí veria, že väčšina ľudí na Slovensku by korupciu oznámila.

Miera korupcie na Slovensku za posledných päť rokov stúpla podľa takmer polovice opýtaných (49 percent), podľa každého piateho respondenta (21 percent) to bol výrazný nárast. Viac ako tretina (36 percent) respondentov odpovedala, že miera korupcie za toto obdobie ostala približne na rovnakej úrovni, iba podľa 12 percent opýtaných miera korupcie v krajine klesla.

Hoci pokles korupcie za posledné roky vidíme okolo seba skôr výnimočne, oproti minulému roku mierne stúplo presvedčenie, že väčšina ľudí na Slovensku by korupciu nahlásila. Z prieskumu vyplýva, že 45 percent opýtaných súhlasilo s tvrdením: „Väčšina ľudí na Slovensku by oznámila páchanie korupčnej trestnej činnosti, ak by im bola zaručená primeraná ochrana“.

Parlament nedávno ústavnou väčšinou schválil v prvom čítaní novelu, ktorou vzniká nový úrad na ochranu oznamovateľov korupcie a posilní sa aj ich postavenie. Ak sa podarí úrad úspešne naštartovať, môže to byť signál pre verejnosť, že ich podnety budú brané vážne,“ povedala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Úsilie polície pri odhaľovaní korupcie hodnotia ako nedostatočné takmer tri štvrtiny opýtaných (74 percent).

V porovnaní so situáciou pred rokom mierne klesol podiel ľudí, pre ktorých je toto úsilie “rozhodne nedostatočné”. Kým v novembri 2017 takto odpovedalo 31 percent, v novembri 2018 túto možnosť zvolilo 25 percent opýtaných.

Pri možnom neetickom správaní na úradoch Slováci rozlišujú, či by dávali peniaze, protislužbu alebo vecný dar. Podľa veľkej väčšiny respondentov (86 percent) nie je za žiadnych okolností prípustné dať peniaze pri vybavovaní úradných záležitostí. No poskytnutie protislužby úradníkovi je neprípustné pre 60 percent a odovzdanie vecného daru pre 56 percent opýtaných.

Korupcia je zároveň pre obyvateľov Slovenska druhým najpálčivejším problémom, hneď za nízkou životnou úrovňou. Korupciu označili medzi top troma problémami krajiny štyria z desiatich opýtaných, pre pätinu (20 percent) je to najzávažnejší problém. Tesne nasleduje zlý stav v zdravotníctve.

Dáta pre Nadáciu Zastavme korupciu zbierala agentúra Focus medzi 7. a 14. novembrom, na otázky odpovedalo v osobných rozhovoroch 1012 respondentov.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Detské organizácie apelujú na prezidenta, aby nepodpísal novelu o neziskovkách

Detské organizácie apelujú na prezidenta, aby nepodpísal novelu o neziskovkách

VČERA - 21:49Domáce

Viaceré detské, mládežnícke a študentské organizácie apelujú na prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby nepodpísal novelu zákona o neziskových organizáciách a vrátil ju Národnej rade SR na prepracovanie.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí povodeň a silný vietor

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí povodeň a silný vietor

VČERA - 20:10Domáce

V troch okresoch platia hydrologické výstrahy.

Polícia pátra po nezvestnom Samuelovi

Polícia pátra po nezvestnom Samuelovi

VČERA - 20:00Domáce

Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.

Video: Takto by ste sa mali zachovať v prípade ozbrojeného útoku

Video: Takto by ste sa mali zachovať v prípade ozbrojeného útoku

VČERA - 19:21Domáce

Polícia zverejnila inštruktážne video pre prípad ozbrojeného útoku.

Krajčí: Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie prezidenta

Krajčí: Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie prezidenta

VČERA - 18:46Domáce

Matúš Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie bývalého predsedu Hlasu-SD a súčasného prezidenta Pellegriniho, alebo chce byť aj naďalej hlavným propagátorom hoaxov predsedu vlády Roberta Fica.