Lajčák hovoril s Dankom a dohodli sa na stretnutí

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) hovoril s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS) a dohodli sa na stretnutí. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel. "Nikdy sme sa nebránili diskusii o zahraničnopolitických otázkach," doplnil.
Lajčák v piatok oznámil, že sa rozhodol zostať vo funkcii ministra zahraničia. Presvedčili ho garancie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a predsedu Smeru-SD Roberta Fica v oblasti zahraničnej politiky Slovenska a v otázke dodržiavania programového vyhlásenia vlády. Prezident Andrej Kiska o jeho demisii dosiaľ nerozhodol, ale mal by vziať na vedomie ministrovo rozhodnutie vziať ju späť.
Danko v reakcii na Lajčákovo rozhodnutie uviedol, že sa s ním chce v najbližších dňoch stretnúť a počuť od neho odpovede na niekoľko otázok. Zároveň si myslí, že okolo demisie vznikla nejasná ústavnoprávna situácia a minister by mal byť menovaný nanovo.
Ministra sa chce šéf parlamentu pýtať na tvorbu medzinárodných zmlúv v kontexte rizika umiestnenia zahraničných armád na území Slovenska. „Druhé je vyjasnenie pozície Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vo vzťahu k arménskej genocíde, ďalej zriadenie kultúrneho centra v Jeruzaleme a takisto aj konanie zástupcov štátu v zahraničných inštitúciách a relevantnosť ich rozhodnutí vo vzťahu k SR,“ doplnil Danko.
Lajčák podal demisiu minulý týždeň pre situáciu okolo Globálneho paktu OSN o migrácii a rokovania v Marrákeši. SNS tvrdo odmietala pakt aj účasť Slovenska v Marrákeši. Lajčáka pre jeho postoj k paktu a účasti SR v Marrákeši národniari kritizovali.

SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy pre Putina, verejnosť má možnosť napísať ich
Opozičná SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy určené pre ruského prezidenta Vladimira Putina, verejnosť má možnosť napísať ich.

Na diaľnici D1 pred Bratislavou sa zrazilo šesť áut
Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy sa v nedeľu večer zrazilo šesť áut. V úseku je diaľnica prejazdná iba v pravom, odbočovacom jazdnom pruhu.

Vo Veľkej Fatre si poranila členok 75-ročná slovenská turistka
Poranenie členka utrpela v nedeľu 75-ročná slovenská turistka pod vrcholom Ploská vo Veľkej Fatre.

V noci a skoro ráno sa môže na celom Slovensku vyskytnúť prízemný mráz
V noci na pondelok (28. 4.) a v skorých ranných hodinách sa môže vyskytnúť prízemný mráz.

Gazda: Konkláve je už len volebný akt, teraz je priestor na diskusie o pápežovi
Konkláve, teda voľba nového pápeža, by sa mohlo začať 5. mája a nemuselo by trvať dlho.