• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 26.4.2025Meniny má Jaroslava
12°Bratislava

Kažimír: Moja misia v politike je na konci, splnil som čo som sľúbil

  • 14:33 09.12.2018
  • Bratislava
Kažimír: Moja misia v politike je na konci, splnil som čo som sľúbil

Po 12 rokoch v politike, z toho väčšinu času na najvyšších postoch ministerstva financií je misia súčasného šéfa rezortu Petra Kažimíra (Smer-SD) na konci.

Takto vníma svoj plánovaný odchod z ministerstva na post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Parlament ho už do tejto funkcie zvolil, vymenovať ho ešte musí prezident.

To, čo som sľúbil, som doručil, nielen na papieri, sú tu výsledky,“ zhodnotil Kažimír svoju doterajšiu prácu v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Svoju históriu a plánovaný odchod z politiky považuje za dostatočnú záruku, že v novej funkcii sa bude správať nezávisle. „Je tam “čínsky múr„. Odchod z politiky je môj verejný prísľub, ja to musím a chcem urobiť,“ zdôraznil.

O nezávislosť NBS pod jeho vedením sa naopak obáva poslanec za opozičné OĽaNO Eduard Heger. Pripomenul, že centrálna banka je významná inštitúcia, ktorá komunikuje s Európskou centrálnou bankou (ECB) kvôli menovej politike, stráži finančný trh a vyjadruje sa aj k opatreniam vlády.

Neviem si to úplne predstaviť, keď dnes schvaľujete vlastný rozpočet a o rok ho budete musieť hodnotiť z hľadiska NBS. Budete sa vyjadrovať k svojej práci a svojim kolegom, za tie roky sú to už aj vaši priatelia a toto vedieť oddeliť bude veľmi ťažké,“ upozornil Heger. Opozícia bude podľa neho musieť do budúcnosti dohliadať aj na NBS, či bude dostatočne objektívna, pričom by to malo byť naopak a banka mala dohliadať na kroky politikov.

V súvislosti s nástupcom na poste ministra financií Kažimír podľa vlastných slov pozná ľudí, ktorí by to remeselne zvládli, nechce sa k tomu však priamo vyjadrovať. „Vzhľadom na to, akým spôsobom odchádzam, z vlastnej vôle končím s politickým životom, nezdá sa mi úplne fér, aby som do toho hovoril politickej strane, ktorá má právo na nomináciu ministra financií,“ konštatoval.

Ako možní nástupcovia sa spomínajú bývalý šéf finančnej správy František Imrecze alebo predseda finančného výboru parlamentu Ladislav Kamenický. „Oboch poznám, spolupracoval som s nimi mnohé roky, z hľadiska remesla sú obaja kompetentní a pripravení,“ reagoval Kažimír.

Podľa Hegera by nový minister financií mal byť predovšetkým kompetentný človek, ktorý bude napríklad ochotný aj schopný presadzovať do rozpočtov odborné opatrenia, ktoré pripraví Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) a bude v tomto smere tlačiť na svojich ministerských kolegov. „Toto je prvotné kritérium. Skúsený, odhodlaný, odvážny konať v prospech občanov,“ dodal poslanec.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Detské organizácie apelujú na prezidenta, aby nepodpísal novelu o neziskovkách

Detské organizácie apelujú na prezidenta, aby nepodpísal novelu o neziskovkách

VČERA - 21:49Domáce

Viaceré detské, mládežnícke a študentské organizácie apelujú na prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby nepodpísal novelu zákona o neziskových organizáciách a vrátil ju Národnej rade SR na prepracovanie.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí povodeň a silný vietor

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí povodeň a silný vietor

VČERA - 20:10Domáce

V troch okresoch platia hydrologické výstrahy.

Polícia pátra po nezvestnom Samuelovi

Polícia pátra po nezvestnom Samuelovi

VČERA - 20:00Domáce

Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.

Video: Takto by ste sa mali zachovať v prípade ozbrojeného útoku

Video: Takto by ste sa mali zachovať v prípade ozbrojeného útoku

VČERA - 19:21Domáce

Polícia zverejnila inštruktážne video pre prípad ozbrojeného útoku.

Krajčí: Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie prezidenta

Krajčí: Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie prezidenta

VČERA - 18:46Domáce

Matúš Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie bývalého predsedu Hlasu-SD a súčasného prezidenta Pellegriniho, alebo chce byť aj naďalej hlavným propagátorom hoaxov predsedu vlády Roberta Fica.