Podľa Remišovej chce vláda korupciu riešiť len na papieri

Remišová je presvedčená že väčšina opatrení návrhu protikorupčnej politiky je pri absencii skutočnej politickej vôle z najvyšších miest len formálna a byrokratická.
Návrh protikorupčnej politiky, ktorý v stredu (12.12.) schválila vláda, rieši korupciu len na papieri. Vyhlásila to predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, podľa ktorej dokument hovorí o neexistencii jasných pravidiel pre lobing a dary, o neefektívnosti systému kontroly majetkových priznaní, ovplyvňovaní verejnej politiky a legislatívneho procesu, ako aj o probléme účasti vzájomne prepojených spoločností vo verejnom obstarávaní.
„Navrhovali sme sfunkčnenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku, koalícia to odmietla. Dávali sme novelu zákona na zlepšenie majetkových priznaní a pravidiel pre prijímanie darov, koalícia to opäť odmietla. A už úplne absurdná situácia nastala, keď vládna koalícia odmietla návrh zákona o zaistení majetku z dielne svojho vlastného ministra. Neprijatie zákona umožnilo Bašternákovi poprepisovať celý majetok na svoju manželku,“ odkázala.
Preto je presvedčená, že aj keď vládny dokument ako o riešeniach hovorí o rade inštitucionálnych opatrení, ktoré by mali boj proti korupcii zefektívniť, väčšina z nich je pri absencii skutočnej politickej vôle z najvyšších miest len formálna a byrokratická. „Opatrenia v navrhovanom znení nemajú dostatočnú razanciu na to, aby dokázali obmedziť obrovské riziká korupcie v jednotlivých rezortoch,“ mysli si opozičná poslankyňa.
Domnieva sa, že na boj proti korupcii Slovensko potrebuje aj silné kontrolné inštitúcie. Za pozitívny signál preto považuje návrh na zriadenie Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý môže výrazne pomôcť pri ochrane práve oznamovateľov korupcie.
Vláda v stredu schválila Návrh protikorupčnej politiky SR na roky 2019 až 2023 z dielne Úradu vlády SR. Počíta napríklad s vytvorením protikorupčných koordinátorov v rámci jednotlivých rezortov alebo vytvorením Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Koordinátori majú byť lídrami v protikorupčnom úsilí a koordinovať aktivity týkajúce sa boja proti korupcii. Podľa návrhu musia mať zaručené nezávislé postavenie. Spôsob ich výberu má byť v kompetencii príslušného štatutárneho orgánu, no odvolať by ich malo byť možné len na základe preukázateľných dôvodov, ktoré spochybňujú morálnu integritu koordinátora. Koordinátori budú združení v Rade koordinátorov protikorupčnej prevencie.
Podľa prieskumu Transparency International bolo Slovensko v roku 2017 vo vnímaní korupcie na 54. priečke spomedzi 180 krajín. Podľa prieskumu v rámci Porovnávacieho prehľadu EÚ v oblasti justície z roku 2017 sú slovenské súdy a sudcovia v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ na najspodnejších priečkach dôveryhodnosti. EÚ odhaduje, že hospodárstvo Únie prichádza vinou korupcie približne o 120 miliárd eur ročne.

Marcinková chce znova presadiť právo detí na sprievod v nemocnici
Opozičná poslankyňa Národnej rady SR Vladimíra Marcinková chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Kuffa: Tatranský národný park podal na okresný úrad návrh zonácie
Tatranský národný park podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku.

Fico sa v Bratislave stretne s Orbánom
Predseda vlády SR Robert Fico sa stretne v pondelok s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska.

Šutaj Eštok: Vymenovanie Zuriana za generála je poďakovaním za jeho kariéru
Pre ministra vnútra bolo cťou nominovať Branislava Zuriana na hodnosť generála.