Jablčný ocot na pálenie záhy: Skutočne pomáha, alebo skôr škodí?
Jablčný ocot je obľúbeným prírodným liekom na pálenie záhy a zvýšenú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Je to však skutočne bezpečný liek, alebo si ním skôr škodíme?
Mnoho domácich liekov môže úspešne zmierniť príznaky zvýšenej tvorby kyseliny, pálenia záhy a iných príznakov gastroezofageálneho refluxu (GERD). Niektorí ľudia tvrdia, že tieto príznaky môže zmierniť jablčný ocot, no u niektorých ľudí môže kyselinu skôr zhoršiť. Poďme sa spoločne pozrieť na použitie jablčného octu pri žalúdočných ťažkostiach a jeho možné vedľajšie účinky.
Dokáže jablčný ocot zmierniť kyselinu?
Reflux kyseliny nastáva, keď sa kyselina zo žalúdku tlačí nahor. To spôsobuje kyslú chuť v ústach a pocit pálenia v hrudníku. Na internete existuje viacero domácich receptov, podľa ktorých je na liečbu tohto stavu dobrý jablčný ocot. Jeho zástancovia tvrdia, že kyslosť octu, ako aj obsah prospešných baktérií môže zlepšiť trávenie a zmierniť reflux.
Jednou z teórií je, že mnohí ľudia s refluxom majú príliš málo žalúdočnej kyseliny a trpia stavom zvaným hypochlorhydria. U ľudí k tomuto stavu dochádza napríklad pri užívaní inhibítorov protónovej pumpy. Jedná sa o bežné lieky na pálenie záhy, ktoré môžu znížiť žalúdočnú kyselinu na veľmi nízke hladiny. Takže pitie jablčného octu môže pomôcť týmto ľuďom zvýšiť kyslosť žalúdka.
Vedci však nevykonali dostatočné množstvo výskumov účinku jablčného octu na tráviaci trakt, aby mohli podporiť toto tvrdenie. V skutočnosti neexistujú žiadne štúdie, ktoré by skúmali účinky jablčného octu na reflux a pálenie záhy.
Je použitie jablčného octu na pálenie záhy bezpečné?
Všeobecne platí, že riziko použitia jablčného octu na reflux kyseliny je minimálny. Mnoho ľudí ho denne pije na zmiernenie hladín cukru v krvi, úbytok hmotnosti a ďalšie účely bez toho, aby zažili nepriaznivé účinky. Na druhú stranu, žiaden výskum nepotvrdil, či je jeho dlhodobé užívanie bezpečné.
U niektorých ľudí môže jablčný ocot pálenie záhy ešte zhoršiť. Tí, ktorí majú veľmi podráždený hltan, môžu po požití octu pociťovať ďalšie pálenie a podráždenie.
Ľudia, ktorí chcú vyskúšať jablčný ocot na mierny reflux, môžu zmiešať ocot o objeme čajovej až polievkovej lyžice v pohári vody. Užívanie tejto dávky pred jedlom alebo po ňom môže u niektorých ľudí znížiť príznaky refluxu kyseliny. Jablčný ocot nie je vhodné piť pri strednom až silnom pálení záhy alebo GERD.
Vedľajšie účinky pitia jablčného octu
Okrem rizika zhoršenia pálenia záhy, jablčný ocot môže erodovať zubnú sklovinu. Ak si chcete chrániť zuby, vždy ocot zrieďte a užite ho s jedlom. Následne si vypláchnite ústa, alebo použite pri jeho pití slamku.
Jablčný ocot môže interagovať s liekmi, ako sú diuretiká a inzulín. Ľudia, ktorí užívajú akékoľvek lieky alebo doplnky, by sa mali poradiť so svojím lekárom skôr, ako začnú pravidelne užívať jablčný ocot.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.