Robert Kaliňák v parlamente končí, do konca roka sa vzdá mandátu

Exminister vnútra Robert Kaliňák sa do konca roka vzdá mandátu.
Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) sa do konca roka 2018 vzdá mandátu poslanca v Národnej rade SR. Povedal to pre TV Pravda.
„Zistil som, že dlh, ktorý voči rodine mám, je ďaleko väčší a mal by som ho splácať. Odchádzam z parlamentu, do konca roka chcem odovzdať list predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS) o tom, že sa vzdávam mandátu,“ avizoval.
Podľa Kaliňáka je človek bez mandátu slobodnejší, môže oveľa viac hovoriť a viac sa brániť. „Chcem brániť dobré meno Smeru-SD aj jednotlivých predstaviteľov. Obnovím si aj advokátsku licenciu,“ uzavrel s tým, že v strane Smer-SD ako jej spoluzakladateľ ostáva.
Či bude kandidovať vo voľbách v roku 2020, zatiaľ jasné nie je. „Ako konkrétnu rieku prejdem, poviem vtedy, keď pred ňou budem stáť. Pred touto riekou momentálne nestojíme, je to relatívne ďaleko a neviem sa k tomu ani v tejto chvíli vyjadriť,“ dodal Kaliňák.
Roberta Kaliňáka by mala v Národnej rade (NR) SR nahradiť Darina Gabániová (Smer-SD). Tá už poslankyňou v tomto volebnom období bola, zo zákonodarného zboru však musela odísť, keď si Kaliňák po demisii vlády Roberta Fica (Smer-SD) uplatnil svoj mandát.
Podľa SaS a OĽaNO sa Kaliňák vzdal poslaneckého mandátu neskoro
Rozhodnutie Roberta Kaliňáka vzdať sa poslaneckého mandátu prišlo neskoro, zhodli sa predseda SaS Richard Sulík a predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Sulík je presvedčený, že Kaliňákov odchod z parlamentu už prakticky nikoho nezaujíma. Remišová ho naopak považuje za minimálne gesto slušnosti voči občanom.
„Jediné, čo je dôležité, je, aby tohto človeka stihol spravodlivý trest,“ myslí si Sulík, ktorý sa chce postarať o to, aby mali orgány činné v trestnom konaní úplne rozviazané ruky aj v prípade Kaliňáka. Remišová v tejto súvislosti pripomína podozrenia, že na únose vietnamského podnikateľa sa použilo vládne lietadlo. „Buď bol Robert Kaliňák neschopným ministrom, ktorý svoj rezort nemal pod kontrolou, alebo o všetkom vedel, čo je ešte horšia alternatíva,“ konštatuje.

SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy pre Putina, verejnosť má možnosť napísať ich
Opozičná SaS odovzdá na Úrad vlády SR odkazy určené pre ruského prezidenta Vladimira Putina, verejnosť má možnosť napísať ich.

Na diaľnici D1 pred Bratislavou sa zrazilo šesť áut
Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy sa v nedeľu večer zrazilo šesť áut. V úseku je diaľnica prejazdná iba v pravom, odbočovacom jazdnom pruhu.

Vo Veľkej Fatre si poranila členok 75-ročná slovenská turistka
Poranenie členka utrpela v nedeľu 75-ročná slovenská turistka pod vrcholom Ploská vo Veľkej Fatre.

V noci a skoro ráno sa môže na celom Slovensku vyskytnúť prízemný mráz
V noci na pondelok (28. 4.) a v skorých ranných hodinách sa môže vyskytnúť prízemný mráz.

Gazda: Konkláve je už len volebný akt, teraz je priestor na diskusie o pápežovi
Konkláve, teda voľba nového pápeža, by sa mohlo začať 5. mája a nemuselo by trvať dlho.