India plánuje do roku 2022 sama vyslať posádku na obežnú dráhu Zeme

Prvú misiu s ľudskou posádkou na obežnú dráhu Zeme by mala India vyslať do roku 2022. Uviedli to v piatok predstavitelia indickej vlády.
Podľa vyhlásenia vlády by na projekt mali vyčleniť 1,4 miliardy dolárov. Daná suma by z Indie urobila krajinu s najlacnejším vesmírnym projektom zahŕňajúcim ľudskú posádku na svete, informovala agentúra AFP.
V prípade úspechu by sa krajina stala popri Rusku, USA a Číne iba štvrtým štátom na svete, ktorý vyslal na orbitu Zeme ľudskú posádku.
Indickí predstavitelia veria, že vesmírny program podporí rast ekonomiky, vytvorí nové pracovné miesta a prispeje k nadobudnutiu nových spôsobilostí v zdravotníctve, poľnohospodárstve a boji proti znečisteniu prírody.
Misia s ľudskou posádkou by z Indie v tejto súvislosti podľa vládneho vyhlásenia urobila „partnera v budúcom globálnom výskume vesmíru a bola by pre krajinu dlhodobo prínosná“.
India v poslednom desaťročí výrazne investovala do vlastného vesmírneho programu. Už v roku 2013 vyslala krajina sondu na obežnú dráhu Marsu, pričom v roku 2019 plánuje odoslať misiu bez ľudskej posádky k Mesiacu.
Naí Dillí v súčasnosti súťaží s ostatnými krajinami o podiel na trhu so satelitmi a verí, že úspešná nízkonákladová misia na obežnú dráhu s ľudskou posádkou by bola v tomto kontexte dobrým marketingovým ťahom.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.