India plánuje do roku 2022 sama vyslať posádku na obežnú dráhu Zeme
Prvú misiu s ľudskou posádkou na obežnú dráhu Zeme by mala India vyslať do roku 2022. Uviedli to v piatok predstavitelia indickej vlády.
Podľa vyhlásenia vlády by na projekt mali vyčleniť 1,4 miliardy dolárov. Daná suma by z Indie urobila krajinu s najlacnejším vesmírnym projektom zahŕňajúcim ľudskú posádku na svete, informovala agentúra AFP.
V prípade úspechu by sa krajina stala popri Rusku, USA a Číne iba štvrtým štátom na svete, ktorý vyslal na orbitu Zeme ľudskú posádku.
Indickí predstavitelia veria, že vesmírny program podporí rast ekonomiky, vytvorí nové pracovné miesta a prispeje k nadobudnutiu nových spôsobilostí v zdravotníctve, poľnohospodárstve a boji proti znečisteniu prírody.
Misia s ľudskou posádkou by z Indie v tejto súvislosti podľa vládneho vyhlásenia urobila „partnera v budúcom globálnom výskume vesmíru a bola by pre krajinu dlhodobo prínosná“.
India v poslednom desaťročí výrazne investovala do vlastného vesmírneho programu. Už v roku 2013 vyslala krajina sondu na obežnú dráhu Marsu, pričom v roku 2019 plánuje odoslať misiu bez ľudskej posádky k Mesiacu.
Naí Dillí v súčasnosti súťaží s ostatnými krajinami o podiel na trhu so satelitmi a verí, že úspešná nízkonákladová misia na obežnú dráhu s ľudskou posádkou by bola v tomto kontexte dobrým marketingovým ťahom.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.