Pellegrini: Spoločnosť je rozdelená na dva tábory, čeliť budeme ďalším výzvam
Uplynulý rok bol podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) rokom "skúšky demokratickej vyspelosti".
Skonštatoval to v utorok počas novoročného prejavu pri príležitosti vzniku samostatného Slovenska. Upozornil v ňom na rozdelenie spoločnosti a potrebu spolupráce pri výzvach, ktorým bude krajina v blízkej budúcnosti podľa neho čeliť.
Poukázal na to, že prvýkrát v moderných dejinách Slovenska došlo k tragickej udalosti, akou je vražda novinára. „V tomto politicky náročnom období sme dokázali prijať vyspelé štátnické rozhodnutia, ktoré vrátili Slovensku vnútropolitickú stabilitu,“ zdôraznil v príhovore Pellegrini.
Udalosť podľa neho rozdelila spoločnosť. „Hľadať témy, ktoré nás spájajú, je čoraz ťažšie, v niektorých oblastiach priam nemožné. Vytratila sa schopnosť pomenovať spoločným jazykom úspech,“ povedal. Pellegrini odmieta politiku berlínskeho múru, postavenú na rozdelenej spoločnosti. Zdôraznil, že vládna koalícia je stabilná a schopná zabezpečiť prijatie kľúčových zákonov. Varoval tiež pred deštrukciou dôvery v štát, ktorá môže viesť k rastu extrémizmu a radikalizmu.
Pellegrini tvrdí, že Slovensko zažíva ekonomicky najlepšie časy. Hovoril o historicky najnižšej nezamestnanosti a vyrovnanom štátnom rozpočte. Spomenul tiež prijatie sociálnych opatrení, ako napríklad obedy pre žiakov zadarmo, zvýšenie platov vo verejnej správe a investície do zdravotníctva. Avizoval, že vláda pracuje aj na ďalších opatreniach, ako zvýšenie rodičovského príspevku a predĺženie materskej dovolenky. Premiér chce, aby bolo Slovensko sociálnym, priateľským a bezpečným štátom.
„Ľudia musia vidieť, že politici nevidia len po koniec najbližšieho volebného obdobia. Musia vidieť, že majú jasnú predstavu aj o budúcnosti našej krajiny. Pretože okrem všetkých už spomenutých výziev budeme čeliť výzvam, ktoré nám dnes unikajú alebo ich možno podceňujeme,“ povedal. Medzi ne zaradil napríklad demografický vývoj krajiny. Za výzvu pokladá aj rozvoj digitalizácie.
Predseda vlády je presvedčený, že je potrebná verejná diskusia o týchto výzvach za účasti elít z rôznych oblastí spoločenského spektra. „Aby bol tento dialóg spoločensky efektívny, nezaobídeme sa bez politiky spolupráce a schopnosti jeden druhého počúvať,“ doplnil. Zároveň informoval, že v krátkom čase vystúpi s prvými návrhmi, ako týmto výzvam čeliť. „A veľmi ocením, ak aj médiá prejavia svoju spoločenskú zodpovednosť a pristúpia k takejto výzve konštruktívne a vedomé si svojho poslania,“ dodal.
Premiér zároveň vyzval, aby boli Slováci viac hrdí na svoju krajinu. „Sme krásna krajina plná mimoriadne pracovitých a slušných ľudí. Tak ako sú na svoju krajinu hrdé iné národy, mali by sme byť aj my,“ doplnil.
Cestári varujú: Vo štvrtok večer si treba dať pozor na niekoľko nástrah počasia
Vodiči by si mali dať pozor na poľadovicu, hmlu i sneh.
Košického policajta z kauzy zabitia prepustili zo služobného pomeru
Košický policajt obvinený zo zabitia zaistenej osoby v novembri minulého roka je k štvrtku prepustený zo služobného pomeru.
Ombudsman sa zastal protestov, jedného sa sám zúčastní
Verejný ochranca práv sa chce protestu zúčastniť ako nezávislý monitorovací orgán.
Ďalšia agresia na Spiši: Polícia zadržala študenta
Študent sa mal počas vyučovania vyhrážať učiteľke zabitím.
Policajná akcia Expert: Obvineniu čelí 8 osôb
Na stredajšej akcii s názvom Expert obvinili policajti spolu osem osôb.