Na Aljaške prestali pridávať do vody fluorid. Následky na seba nenechali dlho čakať

O úžitku a negatívach fluoridu koluje množstvo nepotvrdených povier, ktoré v aljašskom meste Juneau viedli až k radikálnemu nariadeniu. Ako sa to odrazilo na zdraví obyvateľov?
Aj keď nám zubári neustále pripomínajú dôležitosť ochranných účinkov fluoridu na zuby, populárne mýty o opaku tohto faktu ľudí odrádzajú od jeho podporovania. Tieto mylné predstavy sa nezakladajú na pravde, o čom viacerých presvedčia dôsledky ich uplatňovania.
V roku 2007 obyvatelia hlavného mesta Aljašky Juneau odhlasovali zákon, na základe ktorého došlo k zastaveniu pridávania fluoridu do pitnej vody. K tomuto rozhodnutiu dospeli po viacročných debatách so zubármi, ktorí proti takémuto návrhu rázne protestovali.
Roky výskumov nám hovoria o tom, že fluorid je dôležitou látkou pre zdravie zubov. Jeho pravidelné užívanie pomáha chrániť zuby pred zubným kazom a s ním spojenými dentálnymi ochoreniami. Čo sa však stane, ak ho celkom vynecháme zo života?
Za radikálne nariadenie zaplatili z vlastného vrecka
Prípadom mesta Juneau sa neskôr začala zaoberať Jennifer Meyerová z Anchorageskej univerzity. Vo svojej štúdii hodnotila účty od zubárov u dvoch skupín detí a adolescentov vo veku 18 a menej rokov.
Jednu skupinu tvorili výdavky mládeže z roku 2003 – teda 4 roky pred začiatkom fluoridového zákazu, a v druhej skupine sa našli mladí, ktorí svoj účet nechali u zubára 5 rokov po vypuknutí mánie – teda v roku 2012.
Časový rozdiel medzi dvoma skupinami sa postaral o rozdiel v zdravotnom stave chrupu ich zástupcov. „Po odstránení fluoridu zo zásobární vody sa priemerne zvýšil počet zubných kazov u detí o jeden ročne, kvôli čomu rodičia utratia u zubára o 300 dolárov (263 eur) viac,“ povedala výskumníčka pre KTOO News.
Výsledky boli citeľnejšie najmä u mladších detí. Vedci sa domnievajú, že skôr narodené deti mohli získať fluoridovú ochranu ešte predtým, ako ich odstavili od príjmu tohto prvku v pitnej vode v roku 2007.
„Minulé výskumy naznačujú, že pokiaľ nie je optimálne množstvo fluoridu prítomné v pitnej vode, a teda aj ústach a slinách, dochádza k vývoju oslabených zubov bez schopnosti remineralizácie zubnej skloviny a zabránenia jej rozkladu.“
Okrem zubných kazov musia zubári častejšie ošetrovať aj zápal, za ktorý si obyvatelia Juneau ročne priplatili o 28 až 111 percent viac ako pred zavedením zákazu fluoridu v pitnej vode. Podľa záznamov bolo zavedenie tohto nariadenia celkovo drahou záležitosťou.
V prípade, že sa chcete zásobiť dodatočným fluoridom, môžete sa poistiť tabletami, z čoho však často plynie viac ťažkostí ako úžitku. „Musíte získať predpis, musíte si pamätať, kedy ich užiť, musíte dohliadať na to, aby sa nimi deti nepredávkovali – viete ako, sú s tým spojené nejaké riziká,“ dodáva Meyerová.
Vedci dúfajú, že ich nález bude pre miestne úrady dostatočným dôkazom o tom, že zbaviť vodu fluoridu bol – a stále je – zlý nápad.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.