Vyrážky na hrudi: Čo ich najčastejšie spôsobuje, a ako sa ich zbaviť?

Pri boji s akné na hrudi môžete využiť 7 efektívnych metód. Zistite, aké to sú.
Vyrážky nás najčastejšie potrápia, keď sa vyskytnú na tvári. Časté sú aj prípady akné na chrbte, ale na hrudi? Možno ostanete prekvapení, ale aj hruď je častým terčom akné – tak, ako tvár aj chrbát.
„V mazových žľazách na tvári, ramenách, chrbte, ale aj hrudi sa môže nahromadiť maz upchávajúci póry, kvôli čomu vzniká zápal a vyrážky alebo biele bodky,“ vysvetľuje dermatologička Marnie Nessbaumová.
Ak ste žena, a často sa vám potia prsia, riziko vzniku vyrážok v oblasti hrudníka u vás narastá. „Vyrážky tiež vznikajú pri dermatitíde, ktorá je dôsledkom podráždenia pokožky z rôznych odevov a potenia,“ dodáva dermatologička Dendy Engelmanová.
Ako sa zbaviť vyrážok na hrudi
1. Dajte pozor na to, čo nosíte
Obtiahnuté športové oblečenie vám možno pristane, ale v oblasti hrudníka môže zbytočne vyvolávať trenie o pokožku a nadmerné potenie. Mali by ste preto nosiť oblečenie zo vzdušného materiálu ako je bavlna.
2. Prepotené oblečenie si čím skôr vymeňte
Po cvičení alebo inej fyzickej aktivite, ktorá vás spotí, by ste sa hneď mali vyzliecť a zamieriť do sprchy, čím zabránite upchávaniu pórov. Ak k okamžitej sprche nemáte prístup, utrite sa aspoň vlhkým alebo suchým uterákom a hneď sa prezlečte.
3. Pravidelne používajte píling
Pre tvár aj telo je dôležité, aby ste z nich pravidelne odstraňovali odumretú pokožku. Mŕtve bunky kože sa dokážu nahromadiť v póroch už v priebehu jedného týždňa, a tak by ste mali použiť píling minimálne raz týždenne.
4. Používajte sprchové gély s obsahom benzoylperoxidu
V prípade, že máte trvalé a vážne problémy s vyrážkami na hrudi, okrem návštevy dermatológa môžete vyskúšať prípravky s obsahom benzoylperoxidu, ktorý zabíja baktérie v póroch a pomáha ich uvoľňovať.
Ak ste doteraz benzoyleroxid nepoužívali, začnite s menším obsahom, napríklad 4 až 5 percent v celom obsahu výrobku. Postupne môžete jeho obsah zvyšovať.
5. Pomôže aj kyselina salicylová
Pri používaní benzoylperoxidu môžete na pokožke spozorovať podráždenie. Nestáva sa to vždy, ale ak už k tomu dôjde, vašou ďalšou možnosťou je kyselina salicylová. Výrobky s jej obsahom nájdete aj v drogérii. Vyššie dávky môžete získať na lekársky predpis.
6. Akú aviváž používate?
Aviváž je častým škodcom pokožky. Vaša koža môže byť alergická na niektorú chemikáliu alebo parfumovanú zložku aviváže, ktorú práve používate.
Ak máte podozrenie, že akné na vašej hrudi spôsobuje aviváž, vymeňte ju za nefarbenú nepafrumovanú náhradu.
7. Užívajte vitamíny
Minerály a vitamíny, ktoré sa podieľajú na starostlivosti o pokožku, najľahšie získate z potravy. Ak ste ale na diéte alebo máte iné obmedzenia, siahnite po vitamínových doplnkoch. Najviac vám pomôže zinok, ktorý zmierňuje zápal v pokožke, a vitamín E, ktorý ju hojí. Vhodnou voľbou sú aj multivitamíny.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.