Experti varujú, že planétu môže zachrániť len jeden druh energie. Obnoviteľná to nie je

Podľa partie odborníkov by ľudstvo malo zaujať iný postoj k zmene podnebia, než sme mohli vidieť doteraz.
Politológ Joshua S. Goldstein a energetický inžinier Staffan A. Qvist sa postarali o rozruch, keď v denníku The Wall Street Journal publikovali esej, v ktorej poukazujú na to, že klimatickú zmenu na Zemi nemôžeme riešiť tak rýchlo, ako je potrebné, len s použitím obnoviteľnej energie.
Qvist a Goldstein v eseji zdôrazňujú, že klimatickej katastrofe sa dá zabrániť, a to najmä pomocou jadrovej energie. Aj ak by každá krajina na svete zavádzala zdroje obnoviteľnej energie tak rýchlo ako Nemecko, ktoré je považované za jednotku v obnoviteľnej energii, vyrobili by sme asi len pätinu čistej elektriny potrebnej na chod celého sveta.
Týmto spôsobom by nám podľa dvojice odborníkov trvalo 150 rokov celkom dekarbonizovať planétu. Podľa odhadov klimatológov sa však ocitneme na pokraji klimatickej katastrofy už za 30 rokov. Aj keby sme veternú a solárnu energiu zavádzali rýchlejšie, ešte stále je to len nekonzistentný zdroj energie, ktorý na svoj chod zaberá veľké priestranstvá.
„Svet potrebuje bezuhlíkový zdroj elektriny, ktorý by sa dal rýchlo sprevádzkovať a vedel by spoľahlivo a nepretržite poskytovať prúd bez závislosti na počasí – a to bez prekročenia celkovej plochy pridelenej výrobe elektriny. Jadrová energia spĺňa všetky tieto kritériá.“
Na Černobyľ spomíname všetci
Keď sa povie jadrová energia, väčšina ľudí si spomenie na výbuch reaktora v jadrovej elektrárni v ukrajinskom Černobyle, ku ktorej došlo pred viac ako 30 rokmi. Podobný osud zasiahol aj japonskú Fukušimu v roku 2011.
Tieto jadrové katastrofy sú podľa Goldsteina a Qvista zdrojom nie celkom oprávnených pochýb o nukleárnej energii. Ak si počet úmrtí pri Černobyľskej tragédii porovnáme s počtom obetí iných priemyselných havárií, zistíme jedine to, že z hľadiska celkového počtu obetí menšie číslo nadobúda jadrová energia.
Odporcovia jadrových elektrární by nemali argumentovať ani množstvom vyprodukovaného odpadu, ktorý je v porovnaní s odpadom z uhoľných a iných elektrární opäť nižší.
„Množstvo elektriny, ktorú priemerný Američan spotrebuje za celý život, vyprodukuje také množstvo trvalého odpadu, aké by sa zmestilo do plechovky od sódy,“ vysvetľuje pár expertov. Aby sme zabránili klimatickej katastrofe, podľa vedcov by sme mali pracovať na odstraňovaní mýtov o jadrovej energii. „To je jediná stratégia, ktorá má význam.“

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.