Stále viac Slovákov odoberá plyn načierno, ohrozujú všetkých
- 14:57 07.08.2013
- BRATISLAVA
Na Slovensku rastú z roka na rok v domácnostiach neoprávnené odbery zemného plynu.
Firma v minulom roku odhalila viac ako 1 700 neoprávnených odberov plynu, pričom rok predtým to bolo necelých 1 500.
V prvom polroku tohto roka sa počet neoprávnených odberov plynu v slovenských domácnostiach pohybuje na úrovni niečo vyše 1 100.
Finančné straty i ohrozenie siete
Distribučná plynárenská spoločnosť nevedela kvantifikovať objem neoprávnených odberov plynu v eurách. “Sú to neporovnateľné objemy, pretože za roky 2011 a 2012 sa počítali podľa iných pravidiel na základe zmeny legislatívy. Z tohto dôvodu ich nebudeme uvádzať,“ podotkla Zelizňáková.
SPP - distribúcia eviduje vyše 1,5 milióna odberných miest. To znamená, že vyše 99 % odberných miest riadne platí za svoj spotrebovaný plyn. “Hoci v kontexte celkového počtu odberných miest sa môže zdať počet neoprávnených odberov veľmi nízky, pre našu spoločnosť neoprávnené odbery znamenajú veľké straty a najmä obrovské riziko pre bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie plynu a celej distribučnej siete,“ upozornila Zelizňáková.
Podnik nechcel špekulovať o dôvodoch, ktoré vedú domácnosti k neoprávneným odberom zemného plynu. “Veľakrát však za tým stojí snaha odberateľa “optimalizovať“ svoje výdavky za plyn, ale občas aj neznalosť povinností odberateľa, napríklad povinnosť pustiť nás k nášmu zariadeniu,“ doplnila Zelizňáková. Na neoprávnených odberoch sa podieľajú podľa nej všetky typy domácností a ide o rôzne druhy neoprávnených odberov.
Neoprávnení odberatelia budú identifikovaní
Domácnosti, ktoré sa rozhodnú pre neoprávnený odber plynu, nemajú veľkú nádej, aby neboli pri tejto protizákonnej činnosti odhalené. “Na odhalenie neoprávnených odberov plynu používame rôzne nástroje. Vykonávame napríklad rozsiahle analýzy na základe poklesov spotrieb a nárastov strát v príslušných úsekoch distribučnej siete, s následnými kontrolami odberných miest,“ dodala Zelizňáková.
Domácnosti sa neubránia ani v prípade, že by nechceli pustiť pracovníkov SPP-distribúcia k plynomerom. “Plynomer je majetkom spoločnosti SPP - distribúcia. Každý odberateľ plynu má v zmysle zákona o energetike povinnosť umožniť prístup k meradlu. Ak odberateľ neumožní prevádzkovateľovi distribučnej siete prístup k meradlu, dochádza k porušeniu zákona o energetike, pričom dôsledkom takéhoto konania môže byť uloženie pokuty a prípadne tiež kvalifikovanie odberu na danom odbernom mieste ako neoprávneného odberu plynu,“ upozornila na záver Zelizňáková.
Šefčovič na pôde WTO tvrdí, že EÚ je za svetový obchod založený na pravidlách
Komisia spresnila, že Šefčovič odišiel na pracovnú návštevu do sídla WTO, aby opätovne potvrdil záväzok EÚ k systému obchodovania založeného na pravidlách.
Hlas-SD: Je namieste otázka, či SR bude naďalej podporovať vstup Ukrajiny do EÚ
Slovensko príde na základe kroku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o stámilióny eur tak pri nákupe plynu od iného dodávateľa, ako aj pri ušlých poplatkoch za tranzit do iných krajín.
Progresívne Slovensko kritizuje Fica za chaos v otázke tranzitu plynu
Premiér Robert Fico (Smer-SD) vraj ide vo štvrtok (9. 1.) rokovať do Bruselu o tranzite plynu.
USA pridali Tencent a CATL na zoznam firiem, ktoré pomáhajú čínskej armáde
Americké ministerstvo obrany pridalo technologického giganta Tencent a výrobcu batérií CATL na zoznam spoločností, ktoré údajne spolupracujú s čínskou armádou.
Bitcoin rastie, približuje sa k hranici 100.000 USD
Cena bitcoinu v pondelok stúpla a tesne sa priblížila k hranicu 100.000 USD.