Prečo sa nám po jedle chce spať a ako sa tomu vyhnúť?
Výdatný obed v nás dokáže prebudiť spáčov, a mnohým z nás sa to kvôli práci alebo iným povinnostiam veľmi nehodí. Ako sa vyhnúť ospalosti po jedle?
Ak vás jedlo dokáže vyčerpať natoľko, že si po ňom musíte chvíľu zdriemnuť, máte niečo spoločné s väčšinou ľudí, a dokonca aj zvierat. Vedcom sa podarilo získať dôkazy o takzvanej „postprandiálnej ospalosti“ u hmyzu, hadov, červov a potkanov.
Najsľubnejšie teórie o ospalosti
Niektorí vedci v minulosti polemizovali nad tým, že zvieratá a ľudia majú vrodené „signály bdelosti“, vďaka ktorým ostávajú hore, a ktoré im pripomínajú pocit hladu. Tieto signály by nám mali pomôcť nájsť a získať jedlo. Keď človek alebo zviera túto misiu splní a naje sa, signály ustupujú, a ich miesto nahrádza pocit ospalosti.
Ďalšou teóriou, ktorá mala vysvetliť ospalosť po jedle, je zmena v krvnom obehu po jedle. Podľa doktora Tomonoriho Kishina, ktorý pôsobí na Kyorinovej Univerzite v Japonsku, sa po jedle dramaticky zvyšuje prívod krvi do tenkého čreva. Väčšina krvi sa teda sústreďuje na pomoc pri trávení, a v dôsledku toho sa do mozgu dostáva menej tejto tekutiny. Preto sme ospalí.
Výskumy dokázali, že prítok krvi do mozgu sa po jedle nijako nemení, no Kishinove novšie zistenia zas dokazujú, že u ľudí, ktorí vynechajú raňajky, po obede skutočne dochádza k obmedzeniu prítoku krvi do mozgu. „Vynechanie raňajok je pre telo veľkým bremenom, a po obede ovplyvňuje tok krvi.“
Faktory, ktoré prispievajú k ospalosti po jedle
Vedci sa stále pokúšajú prísť na skutočnú príčinu ospalosti po jedle, a dosiaľ sa im podarilo odhaliť niektoré faktory, ktoré k nej môžu prispievať.
Jedným z rizikových faktorov je veľkosť jedla. Ak zjete príliš veľkú porciu alebo jedlo s vysokým obsahom soli a bielkovín, je pravdepodobné, že po ňom budete mať chuť na spánok. William Ja z Scrippsovho Výskumného Inštitútu na Floride podnikol výskum na ovocných muškách, vďaka ktorému dokázal, že spánok podporuje trávenie a mení spôsob, akým sa u hmyzu vstrebávajú niektoré živiny, vrátane bielkovín. Preto boli mušky po jedle ospalé.
Menšia štúdia v roku 2018 skúmala kamionistov, ktorí jedli stravu bohatú na zeleninu, mliečne produkty a zdravé tuky. Na rozdiel od tých, ktorí jedli typickú „západnú“ stravu s obsahom spracovaného mäsa, fast foodu a malinoviek, títo kamionisti po jedle pociťovali len slabú únavu.
Autori výskumu sa nazdávajú, že vďaka zdravému stravovaniu sú ľudia počas dňa menej unavení. Štúdia sa tiež odvoláva na predošlé výskumy, ktoré potvrdili, že strava s vysokým obsahom sacharidov a ťažkých tukov narúša denný rytmus.
Ďalšie výskumy zas dokazujú, že stravovanie, ktorým prijímame vysoký obsah tukov aj sacharidov, vedie k ospalosti, a zároveň zvyšuje zápalový proces v tele – obzvlášť u ľudí trpiacich obezitou.
Ak sa chcete vyhnúť ospalosti po jedení, tou najlepšou radou, ktorú vám výskumníci môžu poskytnúť, je jesť menšie porcie. Úplnú istotu získate vtedy, ak do svojej stravy začleníte viac zeleniny a vyhnete sa vysoko kalorickým jedlám.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.