Hudák: Brexit je veľmi citlivou témou nielen pre EÚ, ale aj pre EIB
- 10:19 04.02.2019
- Bratislava

Pre EIB je podľa neho dôležité, aby si aj po brexite zachovala svoj rating na najvyššej úrovni AAA.
Brexit je veľmi citlivou témou nielen pre Európsku úniu (EÚ), ale aj pre Európsku investičnú banku (EIB). Uviedol to pre TASR viceprezident EIB Vazil Hudák.
„Pre nás brexit bez dohody je tá najhoršia alternatíva, pretože Veľká Británia je dôležitým akcionárom EIB. Je jednou zo štyroch krajín, ktorá má 16 % akcií banky. To znamená, že s odchodom Veľkej Británie nám vypadne značná časť splateného kapitálu 3,5 miliardy eur a asi 39 miliárd eur tzv. kapitálu na vyzvanie,“ priblížil Hudák.
Pre EIB je podľa neho dôležité, aby si aj po brexite zachovala svoj rating na najvyššej úrovni AAA. „Preto sa musí dosiahnuť dohoda s akcionármi, s 27 krajinami EÚ, aby chýbajúci kapitál doplnili. Taká dohoda je. Súčasťou dohody je aj dohoda na Ministerstve financií SR s tým, že súčasní akcionári pomôžu vyplniť kapitál, ktorý odíde s Veľkou Britániou. Veríme, že sa nájde dohoda aj o tom, aby vzťahy s Veľkou Britániou do budúcnosti boli regulované podľa tých dohôd, ktoré už boli pripravené,“ dodal viceprezident EIB.
Európska investičná banka je banka EÚ. Poskytuje dlhodobé pôžičky a je jedinou bankou, ktorú vlastnia členské štáty EÚ. EIB pri realizácii politiky úzko spolupracuje s ostatnými inštitúciami EÚ. Viac ako 90 % činnosti EIB sa zameriava na Európu, podporuje však aj externé politiky a politiky rozvoja EÚ.

Ruský plynárenský koncern Gazprom vykázal podľa ruských štandardov vlani stratu
Ruský plynárenský koncern Gazprom vykázal za minulý rok podľa ruských účtovných štandardov čistú stratu takmer 13 miliárd USD.

Audi zruší do piatich rokov v Nemecku 7500 pracovných miest
Nemecký výrobca luxusných áut Audi oznámil, že do piatich rokov zruší na domácom trhu 7500 pracovných miest.

Richard Raši vytýka Majerskému rozdeľovanie dotácií a čerpanie eurofondov
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši vytýka predsedovi Prešovského samosprávneho kraja a KDH Milanovi Majerskému nespravodlivé rozdeľovanie dotácií kraja.

Zdanením najbohatších získa EÚ miliardy na obranu, tvrdí daňové observatórium
Daňové observatórium EÚ zverejnilo odhady, podľa ktorých minimálna daň vo výške dvoch percent pre najbohatších by mohla v rámci EÚ vygenerovať 67 miliárd eur na financovanie obrany a reindustrializácie.

Ministerstvo financií varuje pred falošnou stránkou, snaží sa získať údaje a peniaze občanov
Ministerstvo financií SR varuje pred falošnou internetovou stránkou, ktorá má v užívateľoch vzbudiť dojem, že elektronicky komunikujú s finančnou správou.