4 toxické chemikálie, kvôli ktorým denne priberáme a chorľavieme

Denne prichádzame do styku s toxickými chemikáliami, o účinkoch ktorých len tušíme. Prezradíme vám, ako najlepšie eliminujete styk s nebezpečnými látkami, ktoré nás každý deň ohrozujú.
Za celý deň sa naše ruky, ústa a telo dostanú do kontaktu s veľkým počtom papierov, plastov, látky a nábytku. Pri kontakte s nimi asi len málokto z nás rozmýšľa o chemikáliách, ktoré sa v nich nachádzajú, a o ich potenciálne nebezpečných účinkoch.
Niektoré chemikálie v predmetoch, ktoré nás bežne obklopujú, dokážu spomaliť metabolizmus, mierne znížiť IQ, prispieť k vzniku poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u detí a ohroziť počet zdravých spermií u mužov.
Ide o látky, ktoré označujeme ako endokrinné disruptory, a nájsť ich môžeme všade vôkol. Newyorský pediater Leo Trasande vysvetľuje, že tieto chemikálie menia spôsob, akým fungujú hormóny v tele človeka.
„Hormóny sú základná signalizačná jednotka v tele, ktorá sa podieľa na činnosti prakticky každého orgánu. Endokrinné disruptory sú umelo vytvorené chemikálie, ktoré rušia hormonálne signály, čím prispievajú k vzniku ochorení.“
Najnebezpečnejšie endokrinné disruptory môžeme rozdeliť do týchto 4 kategórií:
- Bisfenoly, napríklad bisfenol A, ktoré sa často nachádzajú na potravinách balených do hliníkových fólií a na pokladničných bločkoch
- Brómované spomaľovače horenia, ktoré sú zložkou niektorých kobercov, nábytku a odevov
- Syntetické pesticídy na jedle
- Plastifikátory, alebo ftaláty, ktoré možno nájsť v plastových obaloch na jedlo, krémoch a inej kozmetike
Bisfenol A podporuje obezitu a znižovanie počtu spermií
Bisfenol A (BPA) a iné bisfenoly môžu za to, že telo premieňa viac kalórií na tuky namiesto svalov, čím napomáhajú k vzniku a rozvoju obezity. Už existujúce tukové bunky kvôli nim rastú do nadrozmerných veľkostí, a to obzvlášť u plodu, ktorý je týmto chemikáliám vystavený ešte v maternici.
Podľa Trasandeho je kontakt s bisfenolom A dôvodom vzniku obezity u takmer 2 percent detí vo veku do 4 rokov. Okrem toho predstavuje hrozbu aj pre tehotné ženy, ktorým po kontakte s ním hrozí riziko predčasného pôrodu a poškodenie placenty.
Voči účinkom BPA nie sú odolní ani muži. Táto chemikália dokáže poškodiť androgény, v dôsledku čoho u mužov dochádza k zníženiu počtu spermií a zvýšeniu rizika rakoviny semenníkov.
Čoraz viac výrobcov sa v súčasnosti snaží vyhnúť použitiu BPA, ale túto látku najčastejšie nahrádzajú chemikáliami s podobnými účinkami na organizmus.
Brómované spomaľovače horenia ovplyvňujú činnosť štítnej žľazy
Brómované spomaľovače horenia môžeme nájsť takmer v každom kuse nábytku, ktorý doma máme. Tieto chemikálie majú vplyv na činnosť štítnej žľazy, a podobne ako BPA, aj ony dokážu zmeniť spôsob, akým telo spracúva tuky a sacharidy.
Podľa niektorých štúdií spomaľovače horenia súvisia so vznikom ADHD u detí. Tieto látky sa najčastejšie používajú pri výrobe nábytku v USA, manipuláciu s nimi európskym výrobcom zakázali.
Pesticídy majú vplyv na rozvoj mozgu
Chlórpyrifos, ktorý sa najčastejšie využíva ako pesticíd, má spomaľujúci účinok na vývin mozgu a negatívne ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy u žien počas tehotenstva. Kontakt s touto chemikáliou má trvalé následky na zdravie detí. Výskum dokázal, že deti vo veku od 11 do 14 rokov, ktoré boli počas vývoja v maternici vystavené chlórpyrifosu, častejšie trpeli triaškou rúk.
Ohybné plasty môžu prispieť k vzniku rakoviny
Ftaláty sa vo veľkom využívajú na výrobu ohybnejších plastov. Nájdeme ich v pršiplášťoch, podlahových častiach, sprejoch na vlasy, lakoch na nechty, obaloch na potraviny a v hračkách. Bis-ftalát (DEHP) je podľa oficiálneho vyhlásenia americkej vlády endokrinný disruptor, a dokáže vyvolať rakovinu. Ďalšie ftaláty dokážu ohroziť pohlavné ústrojenstvo človeka a proces vývoja u detí.
Ftaláty sa pravdepodobne vyskytujú v organizme každého, kto má doma prach. Podľa niektorých štúdií sa vyššie množstvo týchto chemikálií nájde u žien, pretože používajú dekoračnú kozmetiku.
Nebezpečné ftaláty dokážu vyvolať aj predčasný pôrod a ohroziť zdravie detí v neskoršom veku. Takisto sa spájajú s poklesom hladiny testosterónu u mužov.
Čo robiť, aby ste sa im vyhli?
- Jedzte menej jedla z plechoviek a dajte prednosť čerstvým potravinám. Ak uprednostníte organické a BIO potraviny, máte väčšiu šancu vyhnúť sa pesticídom.
- Neohrievajte plastové nádoby v mikrovlnke a neumývajte ich v umývačke riadu. Pri kontakte s teplom dochádza k zrýchlenému uvoľňovaniu chemikálií z ich povrchu. Ak máte poškriabané plastové nádoby, radšej ich vyhoďte.
- Jedzte viac potravín bohatých na jód – ryby a morské produkty, mliečne výrobky a brusnice. Jód je kľúčovým prvkom pre zdravie štítnej žľazy a pomáha správnemu vývoju mozgu a kostí.
- Nakupujte kozmetiku bez obsahu ftalátov, parabénov, triclosanu a benzofenónov.
- Pri nákupe kobercov, nábytku a odevov voľte prirodzene nehorľavé materiály ako bavlna.
- Pravidelne vetrajte v domácnosti.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.