Je bezpečné jesť potraviny, z ktorých odstránime plesnivú časť?
Aj napriek tomu, že sú nevzhľadné, plesne len málokedy obsahujú toxíny, ktoré by vedeli človeku výraznejšie uškodiť. Môžeme jesť jedlo, z ktorého vyrežeme plesnivú časť?
Stalo sa vám niekedy, že ste si všimli pleseň na jedle až vtedy, keď bolo neskoro? Pokojne ste teda mohli vkĺznuť do situácie, že ste prehltli kúsok ovocia, o ktorom ste až neskôr zistili, že nie je celkom čerstvé. Čo robiť? Môže vás takáto strava ohroziť?
Ako hovorí gastroenterológ Rudolph Bedford, situácie, keď tento krok vedie k vážnejším zdravotným následkom, sú pomerne zriedkavé. „Určite z toho nezomriete,“ hovorí. „Plesnivé jedlo môžete stráviť rovnako dobre ako všetky iné, pokiaľ máte zdravý imunitný systém.“
Pleseň, respektíve mikroskopické spóry, sa prenáša na rastliny a prírodné výrobky prostredníctvom vzduchu, vody a hmyzu. Pleseň môže byť nebezpečná, ale hrozbou je len málokedy. Na niektorých potravinách je dokonca žiadaná – najviac na niektorých druhoch syra.
Čo sa týka sivastých až zelených plesní na ovocí a zelenine, podľa Bedforda vám z nich môže prísť nevoľno, ale nie je to kvôli toxínom. Za nepríjemný pocit v žalúdku môže jedine ich chuť.
Po zjedení plesnivej potraviny nemusíte hneď utekať za doktorom. Skúste najprv doma vyčkať na prvé symptómy otravy, teda neprestajné zvracanie, nevoľnosť a ďalšie.
Čo ak príde nevoľnosť?
Bedford hovorí, že je veľmi nepravdepodobné, že by ste po skonzumovaní plesne pociťovali nepríjemné príznaky. Ak napriek tomu pociťujete nevoľnosť a zvraciate, určite vyhľadajte lekára. Po skonzumovaní plesne môžu nastúpiť aj dýchacie ťažkosti, ktoré sú pravdepodobne spôsobené alergickou reakciou na pleseň.
Doktor Bedford pacientom s ťažkosťami zvyčajne predpisuje preháňadlo na prečistenie organizmu, alebo lieky na potlačenie alebo spustenie vracania. Za svoju 30-ročnú prax sa ale nestretol s človekom, ktorý by si po zjedení plesne vyžadoval intenzívnu liečbu a hospitalizáciu.
Nestačí vyrezať plesnivú časť?
To záleží od druhu jedla. Všetky plesne majú „korene“, pomocou ktorých sa toxíny šíria celým vnútrom potraviny. My väčšinou vidíme len ich chlpatý bezfarebný povrch. Najlepšie preto urobíte, ak celé jedlo napadnuté plesňou vyhodíte do koša.
Niektoré zdroje na druhej strane uvádzajú, že napríklad tvrdé syry, salámy, pevné ovocie a zelenina sa môže jesť, ak z nich odstránite plesnivú časť, pretože pleseň cez ne nepreniká tak rýchlo. Nie je síce „bezpečnejšia“, ale ak odrežete aspoň 2,5 centimetra dookola postihnutého miesta, nič tým nestratíte. Pri rezaní len dajte pozor na to, aby ste sa nožom nedotkli plesne.
Jedlá, ktoré môžete jesť, ak vyrežete pleseň:
- Tvrdé syry
- Tvrdá saláma
- Pevné ovocie
- Zelenina
Jedlá, ktoré by ste po napadnutí plesňou mali vyhodiť:
- Mäkké syry (ktoré nemajú byť plesnivé)
- Mäkké ovocie
- Pečivo
- Strukoviny
- Orechy
- Jogurty
- Džemy
- Mäso
Ako zabrániť tvorbe plesní?
Rast plesne podporuje teplé a vlhké prostredie. Najlepšou prevenciou pred tvorbou plesní je umiestniť potraviny do chladničky. Nemali by ste zabúdať na to, že prostredie vnútri chladničky treba udržiavať v čistote.
Ďalšími opatreniami, ktoré môžu pomôcť, je udržiavať vlhkosť v domácnosti pod 40 percent, kontrolovať jedlo ešte predtým, ako ho kúpite, nakupovať jedlo v malých množstvách, aby na ňom rýchlo nerástla pleseň, obaliť jedlo do plastovej fólie a zjesť zvyšky z jedla do 3 dní od prípravy.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.