Ako dlho by ste prežili na jednotlivých planétach slnečnej sústavy?
- 20:06 11.02.2019
- Bratislava
Napriek všetkým nástrahám a nepokojom, ktoré Zem sužujú, sa vám život na Modrej planéte napokon nebude zdať taký márny.
Zem bola kedysi planéta plná nástrah, no človek si za tisícročia zvykol, a osídlil ju tak, že dnes len málokedy vnímame to, čo po nej prirodzene ostalo. Darilo by sa nám rovnako úspešne vybudovať civilizáciu aj na iných planétach slnečnej sústavy?
Odpoveď už iste poznáte, no ak by vás aj tak zaujímalo, ako dlho by ste sa vydržali pohybovať – či už bez skafandra, alebo s ním (veľký rozdiel to nie je) – na ktorejkoľvek inej planéte našej domorodej sústavy, pripravili sme pre vás menší prehľad, ktorý kopíruje slová azda najznámejšieho astrofyzika dnešnej doby, Neila deGrasse Tysona.
-
Slnko
U Slnka asi netreba obšírne hovoriť o šanciach na prežitie. Tie sú totiž nulové – hneď, ako by ste sa ocitli na jeho povrchu, zhoreli by ste tak rýchlo, že by ste si to ani nestihli uvedomiť.
Čas na prežitie: Menej ako 1 sekunda
-
Merkúr
Strana Merkúra, ktorá je obrátená k Slnku, má teplotu siahajúcu až k 430 stupňom Celzia. Opačná strana zas mrzne – namerali by ste tu len mínus 179 stupňov. Ak by sa vám zázrakom podarilo postaviť sa na kúsoček zeme, ktorý má teplotu niekde medzi tým, existuje malá šanca na to, že by ste na Merkúre prežili tak dlho, na ako dlho viete zadržať dych.
Čas na prežitie: Okolo 2 minút
-
Venuša
Na Venuši je kvôli nehostinnej atmosfére ešte teplejšie ako na Merkúre – namerali by ste tu asi 482 stupňov Celzia. Ak by ste nezhoreli, mohlo by vás tešiť aspoň to, že Venuša má podobnú gravitáciu ako Zem, takže by sa vám po jej povrchu nekráčalo ťažko.
Čas na prežitie: Menej ako 1 sekunda
-
Zem
Zázračná planéta zvaná Zem nám ponúka kyslík, vodu a potravu, vďaka ktorým sa tu dnes vieme dožiť až 80 rokov. Niektoré krajiny sa tešia z ešte vyššej životnosti obyvateľstva.
Čas na prežitie: Okolo 80 rokov
-
Mars
Mars je mimoriadne chladný, ale vďaka riedkemu vzduchu by ste nízke teploty nepociťovali tak kruto, ako na Zemi. S niekoľkými vrstvami svetrov a vetroviek by ste sa po Marse pravdepodobne mohli pokojne prechádzať až dovtedy, kým by ste viac už nedokázali zadržiavať dych.
Čas na prežitie: Okolo 2 minút
-
Jupiter
Tento plynový obor by vás neprivítal s otvorenou náručou. Na Jupitere by ste sa donekonečna prepadávali hlbšie a hlbšie do stredu, až kým by vás nerozpučil enormný tlak jednotlivých jeho vrstiev.
Čas na prežitie: Menej ako 1 sekunda
-
Saturn, Urán a Neptún
Aj pri týchto planétach platí to, čo pri Jupitere. Ak by ste sa na ne dostali, donekonečna by ste sa prepadávali do ich vnútra, kým by vás nezabil prisilný tlak. Nezachránil by vás ani pobyt na prstencoch Saturnu.
Čas na prežitie: Menej ako 1 sekunda
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.